ABD’den Katar açıklaması: Teröre mali desteği bir an önce kesin

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Başkanı Trump, Katar’a “Teröre mali desteği bir an önce sona erdirin” uyarısında bulunurken, Dışişleri Bakanı Tillerson da taraflara itidal çağrısında bulundu.

Katar kriziyle ilgili ABD’den üst üste mesajlar geldi. ABD Başkanı Donald Trump, Katar’a “Teröre mali desteği bir an önce sona erdirin” uyarısında bulunurken, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da taraflara itidal çağrısında bulundu.

ABD Başkanı, Katar’ın tarihsel olarak teröre en üst seviyede mali destek verdiğini söyledi ve artık buna son vermenin zamanının geldiğini kaydetti.

Trump, Suudi Arabistan’daki zirvenin, terörizme verilen mali desteğin sona erişinin başlangıcı olmasını diledi.

TİLLERSON: TECRİT POLİTİKALARINI YUMUŞATIN

ABD’nin bölgede tansiyonun yükselmesini istemediğini kaydeden ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne seslenerek Katar’a uygulamaya başladıkları tecrit politikalarını ‘yumuşatmalarını’ istedi.

Tillerson, ‘Katar Emiri’nin terör finansmanını azaltma konusunda önemli adımlar attığını, ancak daha fazlasını yapması gerektiğini’ dile getirdi.

ABD’li bakan, Amerika’nın Körfez ülkelerinden tansiyonu düşürecek adımlar atmalarını beklediğini de kaydetti.

‘IŞİD’LE MÜCADELEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR’

Katar’ı tecrit etme politikasının IŞİD’le mücadeleyi olumsuz etkilediğini söyleyen Tillerson, krizin insani açıdan istenmeyen sonuçlar doğurduğunu ifade etti. Tillerson, son gelişmenin bölgedeki ekonomik faaliyetlere de olumsuz etkisi olduğunun altını çizdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR