ABD’den tasfiyeye destek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suudi Arabistan’da savcılık, prenslere ve nüfuzlu kişilere yönelik gözaltı ve tutuklamalarının artabileceği işareti verirken, gözlerin çevrildiği ABD Başkanı Trump, büyük temizleme operasyonuna açık destek verdi
uudi Arabistan, Yemen’de İran milisleri ve İran destekli Husilere karşı ciddi kayıplar verirken, İran-Katar, İran-Suriye ortaklığından da ciddi rahatsızlık duyuyor. Yemen’den Riyad’a balistik füze atıldığı gün Saray içi operasyona başlayan Kral Selman ve Savunma Bakanı olan tahtın 1. varisi Muhammed Bin Selman’ın prenslere, bakanlara, işverenlere karşı oeprasyonun süreceği açıklandı. Yıllardır yolsuzlukla, gaspla, sömürüyle büyük servetler edinilirken, son operasyonun gerekçesi yolsuzluk olarak gösteriliyor. Suudi Arabistan Başsavcısı, Kraliyet Ailesi’nden onlarca ismin, bakanın ve iş insanının gözaltına alındığı operasyonları, yolsuzlukla mücadelede “sadece bir başlangıç” diye tanımladı. Başsavcı Şeyh Suud el Mojeb, yayınladığı yazılı açıklamada gözaltıları “nerede olursa olsun yolsuzluğu temizlemek için gereken hayati süreçte sadece bir başlangıç” diyerek anlattı. Gözaltılar, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın iktidarını güçlendirme, krallık yolunun temizlenmesi hamlesi olarak görülüyor.

Trump: Hortumluyorlardı

Gözaltıları ABD Başkanı Donald Trump da destekledi, alınanların ülkelerini yıllardır hortumladıklarını kaydetti. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’dan “Kral Salman ve Suudi Arabistan veliaht prensine büyük güven duyuyorum, tam olarak ne yaptıklarını biliyorlar. Sert muamele görenlerin bazıları, ülkelerini yıllardır sağıyor” mesajını yazdı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR