AB’den Libya uyarısı

0
125

Yazılı bir açıklamada bulunan AB’nin diplomasi şefi Borrell, “Libya’daki son olaylar Trablus çevresinde her an bir şiddet tırmanışı yaşanabileceğini gösteriyor” dedi.

Açıklamada, “Bugün, Libya krizine siyasi bir çözüm için gerçek anlamda çalışmak hiç olmadığı kadar aciliyet arz ediyor. Avrupa Birliği, tüm tarafları Birleşmiş Milletler çatısı altında siyasi bir sürece angaje olmaya çağırıyor” denildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin de bu Pazartesi günü Rusya’nın talebi üzerine Libya konusunda toplanması bekleniyor.

Türkiye destekli Trablus merkezli İslamcı hükümet ile doğu merkezli Halife Haftar güçleri arasındaki çatışmaların yoğunlaşması BM toplantısında ele alınacak. Haftar, Nisan ayından beri Trablus’u ele geçirmeye çalışıyor. Cumartesi günü Trablus’ta askeri bir okula düzenlenen hava saldırısında 30 kişi öldü, 33 kişi yaralandı.

Avrupa Birliği, hava saldırısını kınarken, “siyasi ve barışçıl bir çözüm bulmak için tüm çabalarını devreye koymaya devam edeceğini” belirtti.

Ankara ile Trablus merkezli hükümet arasında Kasım ayı sonunda yapılan askeri ve deniz anlaşmaları ardından, Türk parlamentosu tezkereyi kabul etti ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazar günü askeri birliklerin gönderilmeye başladığını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here