ABF 8. Genel Kurulu yapıldı

Genel Kurul’da mevcut genel başkan Baki Düzgün 121 oy, Racai Aksu ise 64 oy aldı. Genel kurul delegelerinin üçte biri oylamaya katılmazken 8 oy da geçersiz cıktı.

‘MİLİTANCA ÖRGÜTLENMELERE GİTMEK ZORUNDAYIZ’

ABF’nin bütün Alevi dernekleri, dergahları ve dedelerinin mücadelesi sayesinde vücut bulduğunu belirten divan başkanı Ali Balkız, “ABF Alevilerin çatı örgütüdür. Devletin yok saydığı asimilasyon, savaş politikaları ülkemizi öyle bir hale getirdi ki, bizler de daha radikal eylemler ve militanca örgütlenmelere gitmek zorundayız. Bu ülke öyle derebeyler öyle zalimler gördü ki onların ismini bilen yok. Ancak bunlara karşı direnen devrimci önderlerin isimleri herkesin dilindedir” dedi.

‘ÖFKELİ GENÇLERİ MARAŞ’A YERLEŞTİRMEK İSTİYORLAR’

Kurulun açılış konuşmasını yapan ABF Genel Başkanı Baki Düzgün, AKP’nin mezhep savaşlarını kışkırtığını ileri sürerek “Bekir Bozdağ ‘Bizim tarihimiz de insanları diri diri yakmak yoktur’ diyor. Maraş ve Sivas’ı hatırlayalım. Yüzlerce Alevi genç ve yaşlı katledildi. AKP hükümeti Suriye’de cihatçı aileleri Maraş’ta kamplara yerleştirmek istiyor. Şimdi bunları getirip Maraş’ta Alevilerle kapı komşusu yapmanın anlamı nedir. Hatırlatalım dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu DAİŞ için ‘Öfkeli gençler’ demişti” diye konuştu.

Alevilerin bu kongrede yeni bir açılım yapması gerektiğini belirten Düzgün, “Bu günden itibaren Alevilerin en büyük görevi haksızlıklara ve ölümlere karşı durmak olmadır” diye konuştu.

‘GENEL KURUL İRADESİ ESAS ALINMALIDIR’

ABF’nin bütün Alevilerin temsilcisi haline getirmek için var olan bütün eksikliklerini gidererek yola devam etmesi gerektiğini belirten HDP eski Milletvekili Turgut Öker ise, “Türkiye’deki hakim anlayışı Alevi kurumları terk etmelidir. Alevi kurumların demokratik olması lazım kendi içindeki delege iradesini ortaya çıkarması gerekiyor. Canımızı ve malımızı kuruyacak tek kurumumuzdur ABF’dir. Genel kurul iradesinin esas olması lazım. Yolda birlik olmamız lazım. Bizim bugün Yezid dediğimiz Erdoğan diktatörlüğünden bir farkımız olmalıdır” şeklinde konuştu.

‘ALEVİLER TOPLUMUN ÖTEKİLERİYLE YOL ARKADAŞLIĞI YAPMALIDIR’

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevilerin devletle yüzleşmekten önce toplumla yüzleşmesi gerektiğine dikkat çekerek, “ABF Türkiye’nin sorunlarını çözmeden önce kendi içindeki sorunları çözmek zorundadır. Bugün Türkiye bu durumdaysa bizim de payımız vardır. Türkiye’de Kürtler Ermeniler ve diğer inançtaki insanlar ötekileştirilen herkes bizim yol arkadaşımız olmak zorundadır. ABF kuruluş ilkeleri çok net ve açıktır. Varlığımız ve birliğimiz tarihimizden geliyor. Bize düşen orta yolcu olmamaktır. Türkiye ABF son iki dönemini çok kötü geçirmiştir. Dilerim bu eksiklikler giderilir” diye konuştu.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da, “Alevi inancının sonraki nesillere aktarımını Alevi kurumları önüne koymuyor. Bu sistem olduğu sürece asimilasyon ve yok sayma sürecektir. Bizim inancımız bütün inançlara bir gözle bakar. Yeni bir devlet modeliyle karşı karşıyayız. Yeni devlet anlayışı siyasal İslam’dır ve yeni kurumları var. Bu kurumları tanımadığımız sürece bunlarla mücadele edemeyiz.” diye konuştu.

abf-yeni-yontimi

EN SON EKLENENLER