ABF Başkanı Baki Düzgün: Anayasa’yı kendileri ihlal etti

Türkiye’nin pek çok ilinden Maraş Terolar’a desteğe giden otobüslerin polis ve jandarmalar tarafından durdurulması üzerine Alevi kurumları açıklamalar yaptı. Bu açıklamar arasında ABF başkanı Baki Düzgün de vardı. Düzgün yazılı açıklamasında  “Anayasa’nın bu 34. cü maddesi Bizzat Güvenlik güçleri tarafından ihlal edilmektedir…” diye konuştu.

 

Maraş Terolar’a destek için yola çıkan Alevi Kurumlarına polislerin engel olması Aleviler tarafından tepkiyle karşılandı. ABF Başkanı Baki Düzgün engellemenin hukuka aykırı olduğunu ifade ederek “Anayasa’nın bu 34. cü maddesi Bizzat Güvenlik güçleri tarafından ihlal edilmektedir.” diye konuştu.

Düzgün,  yaşanılan olayla ilgili tebliğ ettirmek istedikleri  belgenin Anayasa’ya aykırı olduğunu ve Anayasa’nın 34. maddesini güvenlik güçlerinin ihlal ettiğini vurguladı.

Baki düzgün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “25 bin kapasiteli barınma merkezine karşı çıkan bazı siyasi oluşumlar, dernek, platform ve marjinal gruplar çeşitli eylem, etkinlikler, basın açıklaması, çadır kurarak ateş yakma, nöbet tutma vs vs diyerek (resmi yazıyla, yazarak )”gösteri yürüyüşünü tebliğ ettirmek istiyorlar…

Daha önceki bir kararda Anayasa Mahkemesi (AYM), Anayasa’nın 34. maddesinde herkesin “ÖNCEDEN İZİN ALMAKSIZIN” barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu vurgulamış ve barışçıl bir protestonun engellenmesini hak ihlali saymıştır.

Anayasa’nın bu 34. cü maddesi Bizzat Güvenlik güçleri tarafından ihlal edilmektedir.

 

 

EN SON EKLENENLER