ABF BAŞKANI HÜSEYİN GÜZELGÜL İFADEYE ÇAĞRILDI

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Elazığ ‘da yaşanan depremin ardından bölgeye giden Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, “Alevi köylerine yardım gitmediği” yönündeki açıklamalarından dolayı ifadeye çağrıldı.

Elazığ depremi sonrası Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenlerinden oluşan bir heyetle birlikte bölgeye giderek ziyaretlerde bulunan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül ziyaretlerinin ardından, “Alevi köylerine yardım gitmediğini” belirtmiş, afet sonrası yardımlarda ayrımcılık yapılmaması gerektiğini vurgulamıştı.

Güzelgül, “Alevi köylerine yardım gitmediği” yönündeki açıklamalarından dolayı “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla ifadeye çağrıldı.
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Merekezi, yazılı bir açıklama yaparak Hüseyin Güzelgül’e yönetlilen suçlamalara tepki gösterdi .

Yapılan açıklamada ” Halkın yaşadığı gerçekleri dile getirmek, ifade etmek hiç bir zaman suç değil, tam tersi yolumuzun ve insanlığın gerekliliğidir. Yaşamın bu kadar değersizleştiği, ayrımın, insan aşağılamanın ve toplumu bölmenin bu kadar ayyuka çıktığı günümüzde, insanların sıkıntılarını, yaşadıkları zorlukları ve adaletsizliği dile getirmek suç değildir.” ifadelerine yer verildi.

Güzelgül’ün ifadeye çağrılmasına bir tepki de Pir sultan Abdal Kültür Derneği’nden geldi.

“Siyasal iktidar hem suçlu hem güçlü. Hem ayrımcılık yapıyor hem de bunu dile getiren kurum başkanlarını hedef alıyor” diye belirtilen açıklamada, yargının bağımsız olmadığına dikkat çekildi, siyasi iktidarın talimatlarıyla hareket eden yargının gerçekleri söyleyenleri susturmaya çalıştığı kaydedildi.

“Gerçekleri söylemek suç değildir” tepkisi gösterilen açıklamada, ” Asıl suçu ayrımcılık yapanlar işlemiştir PSAKD olarak sonuna kadar Hüseyin Güzelgül’ün yanında olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR