ABK 5. toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu (ABK), 11-12 Kasım tarihinde İstanbul’da Garip Dede Dergahı’nda yaptığı 5. Olağan toplantısının sonuç bildirgesini yayınladı. Bildirge ABK Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül tarafından açıklandı.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu’nun yayınladığı sonuç bildirgesinin tamamı şöyle:

Son yıllarda ülkemiz ve dünya, akla hayale gelmeyecek bir karanlığın içine girmiş durumdadır. Bu karanlık adeta dipsiz kuyuya dönüşmüştür. Ne yurtta ne de dünyada barışı ne yazık ki göremiyoruz. En büyük özlemimiz barış ve birliktir.

Tarihimizin geçmişine baktığımızda böylesi bunalımlı dönemlerde en çok inanç önderlerine görev düşmüştür. Bu anlamda inanç önderleri olarak Anadolu ve dünyada yaşayan tüm insanları barış, huzur içinde kardeşçe yaşamasını sağlamak adına birlik ve dayanışma içinde mücadelemizi sürdürme kararlılığı sağlanmıştır.

Siyasal İslam her alanı ele geçiriyor. 15 yıldır eğitimi paçavraya çevirdiler. Çocuklarımızın geleceği karartılıyor. Yeni uygulamaya başladıkları programlarla tüm ülkeyi geriye götürecek bilimden bilgiden uzak bir eğitim sistemine başladılar.

Alevi toplumu içinse tehlike daha büyük. Biz zorunlu din dersleri kalksın diye talep ettikçe, bugün okulların neredeyse tamamı İmam Hatip oldu. Çocuklarımızın ruhunu Alevilik yolundan koparıyorlar.

Yarınlarımızın mirasçısı çocuklarımızın geleceğini yok etmelerine izin vermeden, şeriata, cihata, çeteleşen tarikatlara dayalı bir eğitim değil; bilimsel, laik, demokratik eğitim için tüm cemevlerimizi eğitim yuvası yapma kararı alındı.

Alevi inancına, yoluna, kimliğine sahip çıkmak adına yezid gibi açık düşmanlardan başka mervan gibi sinsi düşmanların ortalıkta cirit attığı, Hızır paşaların küçük çıkarları uğruna iş birliğine hazır beklediği, içeriden iş birlikçilerle manipüle edildiği bir dönem yaşıyoruz. Hala muaviyenin bıraktığı kötülük ateşi semalarda kol geziyor.

Bunlara karşı bizler; Alevi Bektaşi Federasyonu’na bağlı AKD, PSAKD ile birlikte HBVAKV, Bağcılar Cemevi, Garipdede Dergahı ve Bağımsız cemevlerinin içinde bulunduğu kurumları temsil eden Alevi Bektaşi İnanç Kurulu olarak fikirlerimiz net, duruşumuz nettir. Alevi İnancı, yolu, erkânı kadimden bu yana nasıl sürdüyse öyle sürmesi için hizmet yürütmeye devam edeceğiz.
Bununla birlikte Türkiye’de yükselen gericileşmeye karşı; muhalif olan tüm kesimlerle birlikte yan yana gelip bir mücadele hattı oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca bununla da yetinmemeli; Aleviler olarak kendi çocuklarımız için özel tedbirler de almalıyız.

Diğer Alevi toplumu olarak içten kaynaklanan sorunlarımız da vardır. Çoğu yersiz ve basit polemiklerle Alevi toplumunun enerjisi boşa harcanmaktadır.

Küçük hesaplarla bizleri “İslamın içi-dışı” ve “benim ocağım-senin ocağın üstün” tartışmalarının/polemiklerinin içine çekmeye çalışanlar var! Alevilerin bu gereksiz tartışmalarla kaybedecek zamanı yoktur!

Bu kısır tartışmalar, Alevileri eşit yurttaşlık taleplerinden uzaklaştırmak, bölmek, parçalamak, asimilasyona uğratmaktan başka bir amaca hizmet etmez.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu olarak bu tür provokatif yaklaşımlara asla hizmet etmeyeceğiz. Bu yaklaşımımızı herkesin bilmesinde fayda vardır.

Bölgelerde yaptığımız toplantı, cem, muhabbet ve kişisel görüşmeler sonrası kimi bölgelerdeki cem, Hakka yürüme erkânlarındaki farklılıkların yozlaşma düzeyine ulaştığı değerlendirilmiştir. Bunları önleme adına hazırlanan Hakka Yürüme, Cem, Dardan İndirme, Musahiplik, İkrar ve Nikâh, Görgü, Düşkünlük ve Müşkülat Erkânlarının altı adet kitapçık halinde ve anadilde hazırlanmış; 5000’er adet; toplam 30.000 adet basılıp, bölge temsilcilerimiz aracılığı ile tüm cemevlerine dağıtım yapılması kararı alınmıştır.

Muhabbetin sıklaştırılması, birlik ve beraberliğin sağlanması, var olan sorunların giderilmesi adına toplantılar ve ziyaretler gerçekleştirmesi ve kitapçıkların basımı için Başkan Hüseyin GÜZELGÜL’e yetki verilmiştir.

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu 17-18 Ocak 2018 tarihinde Çorum Cemevi’nde 6. Olağan toplantısını Genel Başkanlar, Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Yönetimi, Yol Erkan Kurulu ve Sekreteryası ile birlikte yapacağı kararı alınmıştır.

HüseyinGÜZELGÜL
ABK Başkanı

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR