ABK Başkanı Güzelgül’den Hızır mesajı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı Hüseyin Güzelgül, Hızır ayına dair yazılı bir açıklama yaptı.

Güzelgül’ün açıklaması şöyle:

CARIMIZA YETİŞ HIZIR…

Darda kalanın eşisin
Yetim yoksulun düşüsün
Doğan erenler başısın
Carımıza yetiş Hızır…

Hızır Hakk’ın bin bir adından biridir.
Hz Musa zahir-i ilmin Piri ve şeriatı temsil etmektedir. Hızır ise batını ilmin Piri ‘Ledün İlmi’ ilahi rahmet ve sırların bilgisine sahip, Hakikati temsil etmektedir.
Hızır yol gösterendir, mürşiddir. Hz Musa’ya da mürşitlik yapmıştır
Hızır Anadolu insanına göre toplumsal yaşamda umut deryası, barışın, huzurun, sağlığın, paylaşımın, bolluğun, bereketin simgesidir. Her zaman hazır ve nazırdır.
Yeri ve zamanı geldiğinde sorguladığına, yeri geldiğinde dilek ve istekleri özlemleri yerine getirdiğine inanılır.
Evrende /Hak Deryasında ise koşulsuz olarak varlığın cümlesinin ikrarlaşması, uyum içerisinde birbirine çark-ı pervaz olması ve doğum kapısına yönelmesi olarak algılanır.
İnsanoğlunun Hava, su, ateş ve topraktan bir beden bularak çar ana sırdan meydana gelmesi; bu çar anasırın birbirine ikrar vermesi ve tek beden olması.
Canlar;
Her zor anımızda Hızır’ı çağırırız. Karanlıklardan, çaresizlikten ona sığınırız. Güneşimiz, yıldızımız, dolunayımızdır Hızırdır.
Kötülüğe karşı iyilik, karanlığa karşı ışık, zalime karşı Şah-ı Merdan, umutsuzluğa karşı umut ve yüreğimizdeki aşktır, ışıktır Hızır.
Bizi kimsesiz bırakmayandır. Aşk ile çağırırız her daraldığımızda. Umudumuz filizlenir yüreğimizde, ona her seslenişimizde. Yetiş carımıza Bozatlı Hızır deriz, yanıbaşımızda buluruz.
Yaşadığımız şu günlerde en çok ona ihtiyacımız var.

Canlar;
Aleviler insanlığa, güzelliğe, iyiliğe, dürüstlüğe, sevgiye, birliğe âşık insanlardır. Tüm çabaları yaşadıkları dünyayı güzel eylemektir.
Ne savaşlar istiyoruz, ne zulüm… Ne yoksulluk istiyoruz, ne acı… Ne kötülük istiyoruz, ne eziyet… Bizim tek düşümüz var, insanları mutlu, eşit, ayrımcılığa uğramadan, herkesi bir can olarak yaşadığı kutsal Rıza şehrini kurabilmek.
Canlar;
Herkesin dileği dünyada cennet… Ama öyle bir cehennemde yaşıyoruz ki, bizlerinde o düşlediği Rıza şehrinden çok uzaktayız. Ama vazgeçmeyeceğiz. Yolumuzun inancımızın gereğini yerine getireceğiz. Her daim zalime karşı Zülfikar, mazlumun yanında güvercin olmaya devam edeceğiz. Cemlerimizi yapmaya, semahlarımızı dönmeye, deyişlerimizi okumaya, çerağlarımızı uyandırmaya devam edeceğiz.
Bizler Pirimiz Hünkâr Hacı Bektaşi Velinin Anadolu’ya güvercin donunda geldiğine inanırız. Güvercin barışı sembolize eder. Temeli barış üstüne kurulu olan inancımız gereği yaşadığımız coğrafyada tüm halkların barış içersinde bayram etmesidir. Bozatlı Hızır tüm mazlumların yanında olsun.
Hızır doğanın yeniden canlanışı, bolluk bereket için dardan kurtarmaktır. Her cemre düşmesinde sıcaklıklar artar bu dönüşüm hava su toprak ateş elementlerinin buluşması, kaynaşması, yaşamın canlanmasıdır. Cemre düşmesidir.
HIZIR Orucu: eski takvim (Rumi aylar) hesabına göre 31 Ocak -2 Şubat, yeni takvim (miladi)13-14-15 Şubat tarihlerine gelmektedir.
Alevi toplumu 3-5-7 gün oruç tutarlar. Gün batımıyla oruçlarını açarlar. Hızır orucu tek, Muharrem orucu ise çift olarak tutulur. Oruçlarının bitiminde Hızır erkânı yapılır.
Bismi Şah Ya Hakk.
Hızır yoldaşımız, Şah-ı Merdan mihmanımız, Pirimiz Rehberimiz ola. Hanemiz şen, rızkımız bereketli, ikrarımız, birliğimiz, beraberliğimiz, ibadetimiz daim ola. Hızır yar yardımcımız ola.

Gerçeğe Hü…

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR