Açlık grevindekiler yine yerlerde sürüklendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Açlık grevlerinin 84’üncü gününde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için açıklama yapmak isteyen eylemcilere polis müdahale etti. Polis, destek grevinde olan Sultan Özakça ve diğer eylemcileri yerlerde sürükleyerek uzaklaştırdı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra işe iade talebiyle başladıkları açlık grevinin 76’ncı gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın Sincan F Tipi Cezaevi’nde sürdürdükleri eylemleri 84’üncü gününe girdi. Özkaça ve Gülmen’e destek olmak ve İnsan Hakları Anıtı etrafındaki ablukayı protesto etmek için basın açıklaması yapmak isteyen gruba, polis müdahale etti.

Açıklamaya, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Şeker, Onursal Adıgüzel, 10 gündür açlık grevinde olan Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça ve eşi Esra Özakça, KHK ile ihraç edilen Veli Saçılık ile Acun Karadağ katıldı.

İnsan Hakları Anıtı etrafındaki barikatların önüne gelerek açıklama yapmak isteyenlere polis, herhangi bir uyarı yapmadan müdahale etti. Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça ve eylemciler polisler tarafından yerlerde sürüklenerek olay yerinde uzaklaştırıldı. Polisin yaka paça Yüksel Caddesi’nden Karanfil Caddesi’ne sürüklediği eylemcileri kurtarmak isteyen milletvekili Ali Şeker ile polisler arasında arbede yaşandı.

Müdahale sonrası, polis, Yüksel Caddesi’ni kalkanlar ile kapattı. Daha sonra, grup Karanfil Caddesi’nde kısa bir açıklama yaptı.

‘DOKTOR KABUL ETMİYORLAR’

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dün cezaevinde görüştüğünü belirten Ali Şeker, “Sağlık durumları kötüye gidiyor, cezaevinin doktorlarını kabul etmiyorlar, sadece Ankara Tabipler Odası (ATO) veya Türk Tabipler Birliği’nden (TTB) gelecek bir doktor heyetini kabul edeceklerini belirtti” diye belirtti.

‘HERKESİ AKP’LİLEŞTİRMEK İSTİYORLAR’

Yüksel Caddesi ve etrafında yaşanan ablukaya ilişkin de konuşan Şeker, “Bu yaşananlar AKP’nin ülkeyi OHAL ile getirdiği son noktadır, herkesi AKP’lileştirme operasyonunun bir parçasıdır. Tüm memurları AKP’lileştirmek istiyorlar, kabul edilemez” diye konuştu.

Açıklamanın ardından, milletvekilleri sokaktan ayrılırken eylemcilerin bekleyişi sürüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR