Açlık grevine giren tutuklular hücreye konuldu

Post date:

Author:

Category:

Cezaevlerinde başlatılan ve 64’üncü gününde sonlandırılan açlık grevlerine Amasya Cezaevi’nde giren Şahin Tanrıverdi ile Kadri Kaplan adlı tutukluların, hücreye alındıktan sonra tüm eşyalarına el konulduğu öğrenildi.

Cezaevlerinde “PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, bölgede köylere dönük ablukaların kaldırılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin son bulması” talebiyle başlatılan ve 64 gün süren süresiz dönüşümsüz açlık grevine çeşitli cezaevlerinden 300’ün üzerinde tutuklu katıldı. Amasya E Tipi Cezaevi’nde tutulan Şahin Tanrıverdi ve Kadri Kaplan adlı tutuklular, açlık grevine 17 Nisan’da dahil oldu.

Edinilen bilgilere göre, Tanrıverdi ile Kaplan açlık grevini başlattıkları gün apar topar hücreye konuldu. Ayrıca gece yarısı hücreleri basılan tutukluların tüm eşyalarına gardiyanlar tarafından el konuldu.

‘HÜCREYE ALIP, EŞYALARA EL KONULDU’

Annesi Nevin Tanrıverdi ile telefonla görüşen Şahin Tanrıverdi, cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini anlattı. Arkadaşı Kaplan ile 17 Nisan günü süreli dönüşümlü açlık grevi eylemini süresiz dönüşümsüze çevirdiklerini kaydeden Tanrıverdi, aynı gün apar topar hücreye alındıklarını akabinde ise hücrelerinin 6-7 kişilik gardiyan grubu tarafından basıldığını ve tüm temel eşyalarına el konulduğunu belirtti.

‘İŞKENCEYE RAZI OLAMAYIZ’

Anne Nevin Tanrıverdi, “Cezaevlerinde son iki yıldır haddi hesabı olmayan hak ihlalleri yaşanıyor. Devletin çocuklarımıza bu şekilde işkence etmesine razı olamayız. Sadece oğlum Şahin değil, diğer tüm cezaevindekiler çocuklarımdır, bu faşizan uygulamaları kınıyorum. Diğer tutsak ailelerinden rica ediyorum, daha fazla ses çıkarmanın zamanı gelmiştir” şeklinde tepki gösterdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR