Açlık grevleri sürüyor

Post date:

Author:

Category:

Şakran Cezaevi’nde tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 48’inci gününe girdi. Açlık grevi Sincan’da 39, Menemen’de 27 ve Van Cezaevi’nde 25’inci gününde. 15 Mart’ta tüm cezaevlerinde başlayan açlık grevi de devam ediyor.

Grevler ölüm sınırında

Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk, İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tahliye edileceği gün yaşamını yitiren 65 yaşındaki Mehmet Yıldızbakan’ı hatırlattı. Bir hasta tutsağın daha yaşamını yitirmesine göz yumulmaması gerektiğini belirten Selçuk, açlık grevlerinin de ölüm sınırına dayandığını ifade etti. Cezaevlerinde ciddi hak ihlallerinin yaşandığını, tutukluların yaşanan hak ihlalleri karşısında insani talepleri olduğunu belirten Selçuk, OHAL ile birlikte cezaevlerinde keyfi uygulamalar olduğunu ifade etti. Mehmet Yıldızbakan’ın yaşamını yitirmesinin tutukluların taleplerinde ne kadar haklı olduğunu gösterdiğini ifade eden Selçuk, “Cezaevleri OHAL ve darbe dönemlerinde hukukun ilk askıya alındığı yerler olmuştur. Taleplerin insani olduğu da ortadadır. Öyle kin ve intikam duyguları ile yaklaşıp insanların yok edilmesini, ortadan kaldırılmasını seyredemeyiz” ifadelerini kullandı.

TJA: Talepler yerine getirilsin

Amed’de Tevgera Jinên Azad (TJA) Sûr bileşenleri, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin DBP Sûr İlçe Örgütü binasında toplantı düzenledi. Çok sayıda kadının katıldığı toplantıda konuşan DBP İlçe Yöneticisi Hamdiye Gerçek, “Cezaevlerinde daha cenazeler gelmeden, açlık grevlerine giren arkadaşlarımızın talepleri derhal yerine getirilmeli ve PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan ile müzakereler başlatılması için adım atılmalıdır” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR