‘Adalet Bakanlığı hasta mahpuslar konusunda gereken tedbirleri almalı’

Post date:

Author:

Category:

124 haftadır bir araya gelen Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, “Gerek cezaevi yetkilileri gerekse Adalet Bakanlığı hasta mahpuslar konusunda gereken tedbirleri almalıdır” dedi.

Ankara’da Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için bu hafta da Yüksek Caddesi’nde bir araya geldi. 142’inci haftadır eylemlerini sürdüren inisiyatif üyeleri, “Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın” pankartı açarken sık sık “Bijî berxwedana zindana” ve “İçerde dışarıda hücreleri parçala” sloganı attı.

‘CEZAEVLERİNDE TUTSAKLAR RUH VE BEDENSEL OLARAK BASKI ALTINDA’

Burada açıklama yapan inisiyatif adına açıklamayı yapan Selahattin Gider, cezaevin de 300’ün üzerinde tutsağın yaşanan hak ihlalleri ve baskılardan dolayı kritik aşamalara gelene kadar açlık grevine girdiğini belirtti. Gider, “Cezaevlerinde, insanın bedensel olarak değil, ruhsal olarak da baskı altında tutulduğu, kazanılmış olan tüm hakların ortadan kaldırıldığı, rehine alma politikası uygulandı ve uygulanmaya da devam ediyor” dedi.

‘HASTA TUTSAKLAR CEZAEVLERİNDE ZOR DURUMDA’

Hasta tutukluların cezaevlerinde zor durumda olduğunu da dile getiren Gider, “Hasta tutsaklardan Celal Şeker için onlarca rapor olmasına rağmen, Adli Tıp Kurumu, Cezaevinde kalabilir raporu vermiştir. Manisa’da 28 Şubat gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Mehmet Gülmez prostat ameliyatı olduktan sonra girdiği cezaevinde, koşullardan dolayı enfeksiyon kapmış olmasına rağmen, bir tedavi uygulanmıyor. Yine Tekirdağ Cezaevinde bulunan Bülent Özdemir’in kalp bölgesinde yoğun ağrılar bulunmaktadır. 3 ayda 21 kilo vererek aşırı derece zayıflamıştır” diyen Gider şöyle devam etti:

“Gerek cezaevi yetkilileri gerekse Adalet Bakanlığı hasta mahpuslar konusunda gereken tedbirleri almak durumundadır. 142’inci haftada da alanlarda hasta mahpusların ve hapishanelerin durumunu dile getirmeye devam edeceğiz”

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR