Adalet Bakanlığı’ndan Elçi sorusuna skandal yanıt!

Post date:

Author:

Category:

Sûr’da Dört Ayaklı Minare’nin önünde basın açıklaması yaptıktan hemen sonra kameralar önünde suikast ile katledilen Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin soruşturmasına ilişkin sorunu önergesi veren HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş’a skandal bir yanıt verildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, imzalı yanıtta soruşturmayı yürüten savcılar hakkında hiçbir bilgeye sahip olmadıklarını ileri sürdü

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, katledilen Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’nin soruşturmasına ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Amed’de yürütülen soruşturma kapsamında Beştaş, hiçbir ilerleme kat edilmediğine dikkat çekti. Beştaş, önergede 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra suikast ile katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink davasında önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek, gelişmeleri sevindirici bulduklarını ifade etti.

11 soru önergesi verildi

Amed’in Sûr İlçesi’nde kameralar önünde katledilen Elçi soruşturmasında 28 Kasım 2015 tarihinden bu yana etkin soruşturma yapılmadığını belirten Beştaş, Elçi cinayetiyle ilintili hiçbir şüphelinin tespit edilememiş olmasının arkasında siyasi irade olup olmadığı, Elçi cinayetinin soruşturmasını yürüten savcının halen görevde olup olmadığı, soruşturmayı yürüten savcının değişip değişmediği ve Elçi cinayetinin Fethullah Gülen örgütüyle bağlantısı konusunda herhangi bir bilgi ve delile ulaşılıp ulaşılmadığı gibi 11 sorunun yanıtlanmasını istedi.

Skandal yanıt

Konuya dair Meclis Başkanlığı’ndan yanıt gelmezken, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzalı gönderilen yanıtta, bakanlık kendiyle çelişti. Skandal yanıtta soruşturma ve savcıyla ilgili şu bilgilere yer verildi: “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği ile yapılan yazışmaya verilen cevapta Cumhuriyet savcılarının bakmış oldukları dosyalar ile iş paylaşımının 5235 Sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleriyle Bölge Adliye Mahkemelerinin kuruluş, görev yetkileri hakkında kanunun 18’nci maddesine göre Cumhuriyet Başsavcısı tarafından belirlendiği, dolayısıyla soru önergesinde bahsi geçen olayın soruşturmasının hangi Cumhuriyet savcısı tarafından yürütüldüğünün bilinmediğinden, görev yerinin değişip değişmediği hakkında bilgi verilemediği bildirilmiştir. Öte yandan, soru önergesinde yer alan hususlarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı ile yazışmalar devam etmekte olup, bakanlığımıza bilgi iletildiğinde ayrıca cevap verilecektir.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR