‘Adalet Buluşması’ndan notlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Adalet Yürüyüşü’nün son durağı olan ve farklı kesimlerden oluşan milyonların buluştuğu Maltepe Parkı’nda gerçekleştirilen “Adalet Buluşması” sona erdi.

Ankara Güven Park’ta 15 Haziran’da başlatılan Adalet Yürüyüşü, İstanbul Maltepe Parkı’nda buluşan milyonların adalet haykırışları ile sona erdi. Ülkenin dört bir yanından yaşadıkları adaletsizliklere, her renkten, kimlikten ve inançtan insanlar sabahın ilk ışıklarıyla dört bir yandan kara ve deniz yolu üzerinden alana ulaştı.

Hayır Meclisleri, Halkların Demokratik Partisi, Halkların Demokratik Kongresi Bileşenleri, Birleşik Haziran Hareketi, sahil yolu boyunca kendi pankartlarını açarak alana kadar yürüdü.

‘HERKES İÇİN ADALET’ PANKARTI İLE YÜRÜDÜLER

Bostancı İskelesi’nde buluşan Hayır Meclisleri “Herkes için adalet” pankartı açarak yürüdü. Aynı sloganın yazılı olduğu renkli balonları taşıyan kitlenin en önündeki yurttaşlar ise “Adalet” harflerinin olduğu dev balonları taşıdı. Alana girildiğinde balonlar aynı anda gökyüzüne bırakıldı. Yürüyüş boyunca sık sık slogancılar megafonlar ile “Sur için, Ankara için, Cizre için, Soma için, iş cinayetleri için” şeklinde slogan atarken kitle ise “adalet” diyerek yanıt verdi. Açlık grevinde bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için de “adalet” talep eden yurttaşlar, Gülmen ve Özakça’nın resimlerinin olduğu dev bir pankart da açarak “Açlığa adalet” sloganını haykırdı.

HALK EVLERİNİN TALEPLERİNE POLİS MÜDAHALE ETTİ

Alana girildiğinde tüm pankartlar toplanırken Halkevleri üyelerinin “Laiklik için, özgürlük için Adalet” dövizlerinin “Laiklik için özgürlük için” kısmını polisin yırtması dikkat çekti. Duruma tepki gösteren Özden Açıkgöz adlı yurttaş yapılan uygulamaya tepki göstererek “Bu şekilde nasıl adalet gelebilir” dedi.

GÜLMEN VE ÖZAKÇA’NIN RESİMLERİNİ TAŞIYAN YURTTAŞ GÖZALTINA ALINMAK İSTENDİ

Gülmen ve Özakça’nın resimlerinin olduğu dövizler ile alana girmek isteyen bir yurttaşa polis izin vermedi. Duruma tepki gösteren yurttaş gözaltına alınmak istendi. Alan içinde bulunan yurttaşların duruma tepki göstermesi üzerine polis geri adım atmak zorunda kaldı.

‘ERKEK DEĞİL, GERÇEK ADALET’

Yürüyüşte yer alan avukatlar ise cübbelerini giyerek “Herkes için adalet” pankartı ile miting alanına yürüdü. Barış Anneleri de ellerinde “Adalet ” yazılı dövizler ile herkes için adalet olması gerektiğini belirterek milyonlar arasındaki yerini aldı. Marksist gençler “KHK gidecek biz kalacağız”, ” Diktatör gidecek” sloganları atarak, üzerinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıdı. Milyonlar arasında dikkat çeken bir diğer adalet talebi ise 28 Aralık 2011’de meydana gelen Roboski katliamı için, “Roboski için adalet” pankartı ve kadınların “Erkek değil gerçek adalet” dövizleri oldu.

ALANI YURTTAŞLAR TEMİZLEDİ

7’den 70’e yüzbinlerin katıldığı ve birçok şehirden gelen yurttaşlar talepleri ile alanda idi. Karadeniz’in talan edilmesine, ranta açılmasına karşı olan bir kadın yurttaş “Doğa’ya adalet” dövizini taşımak için Ordu’dan geldiğini söyledi. Miting boyunca çevreyi temiz tutan yurttaşlar ise mitingin sonunda ise kalabalıktan kaynaklı oluşan diğer çöpleri kendileri topladı.

DÜNYA GÜNDEMİNDE İLK SIRADA

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yürüyüşe başladığı andan bu yana Maltepe’deki mitingde yapılacak konuşma ve katılım düzeyi merak konusu oldu. Adalet Buluşması, beklenen sayısının üzerine çıkarak, 2 milyona ulaştı. Milyonların adalet haykırdığı buluşma, Twitter’da dünya sıralamasında ilk sıraya yükseldi.

Adalet buluşmasına her kimlikten, siyasi partiden, inançtan insan katılsa da tek slogan yükseldi. 25 gün süren yürüyüş boyunca yükselen “Hak, hukuk, adalet” sloganı miting alanının tek sloganı oldu. Alanda bir tek “Adalet” dövizleri açıldı.

Milyonların buluştuğu miting alanı Türkiye halklarının bir araya gelebileceğinin tablosunu ortaya çıkardı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR