ADALET İÇİN TEREDDÜTSÜZ HAYIR

Post date:

Author:

Category:

Referandum yaklaşırken, Kürt halkının gözünde ‘hiç kapanmayacak bir yara’ olarak duran ve bütün acıları simgeleyen Roboski’den net bir tavır geldi. Katliamda çocuklarını yitiren Roboskili aileler, ‘Baskı, zulüm ve hakaret altında olduğumuz için tereddütsüz hayır diyoruz’ dedi

Meclis görüşmelerinin ardından referandum süreci için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulan “tek adam” yasasına karşı bütün toplumsal kesimlerden tepkiler sürüyor. Şirnex’in Qilaban (Uludere) ilçesinin Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarıyla katledilen 34 kişinin aileleri “tek adam” yasasına karşı olduklarını söyledi. Yıllardır adalet arayışı içinde olan Roboskili aileler yasama, yürütme ve yargının tek kişiye bırakıldığı sisteme karşı teredütsüz “hayır” diyeceklerini belirtti.

Halkımız zulüm altındayken…

Roboski katliamında hayatını kaybeden Adem Ant’ın babası Reşit Ant, Türkiye’de adaletin olmadığını vurgulayarak, “Adaletin olmadığı bir ülke olduğu için, halkımız, baskı, zulüm ve hakaret altında olduğu için tereddütsüz ‘Hayır’ diyoruz, diyeceğiz” ifadelerini kullandı.
İnançlar baskı altındayken…

Roboskili aileler, adalet arayışçıları ve destekçileri olarak bir özür beklediklerini belirten Ant, buna karşı bir özürden dahi kaçınan bir iktidara kimsenin destek vermemesi gerektiğini belirtti. Sadece kendileri için adalet istemediklerini belirten Ant, “Bütün renkler, halklar, inançlar bugün baskı altında ve biz hepsi adına adalet isteyip ‘Hayır’ diyoruz” dedi. Ant, “Sürekli Müslümanlıktan bahsediyorlar. Dillerinde sadece, kalplerinde değil. İslamiyet kendin için istediğini karşındaki için de istemendir. Kendin gibi görmen gerekiyor. Ama bunlar da insanlık, Müslümanlık yok. Hakaret, baskı ve zulüm var” dedi.

Adalet ve kardeşlik için

Baskı altında olan tüm halklar, inançlar ve renkler için adalet arayışında olduklarını vurgulayan Ant, “Bütün halklar adına hayır diyorum. Bizim rengimiz, inancımız farklı olabilir ama hepimiz baskı altındayız. Bu anlamda hiçbir kardeşimizin şüphesi olmasın biz herkes için adalet istiyoruz. Biz adalet, barış, huzur diyoruz. Bunun için gücümüz ve nefesimiz yettiğince hayır diyeceğiz” dedi. Referandumda “Evet” demenin halkları ötekileştirmek ve bölmek anlamına geldiğini belirten Ant, “Kardeşlik ve adalet için oyumuz ‘Hayır’” dedi.

Tek arayışımız adelet

Vedat Encu’nun annesi Mercan Encu da istediklerinin adalet olduğunu vurgulayarak, “Bizim için gelecek sistemden ziyade adalet önemli. Bu ülkede adalet yok. Bizim tek arayışımız adalet . Barış olsun, huzur olsun istiyoruz. Adalet isteyen aileler olarak oyumuz ‘Hayır’ olacak ” dedi.

‘Barış içinde yaşayalım diye…’

Her hafta adalet talebiyle toplanan Roboskili aileler, Roboski katliamının 265’inci haftasında da bir araya geldi. Mezar başında toplanan aileler de “tek adam” yasası için “Hayır” diyeceklerini söyledi. Aileler adına açıklama yapan Ceylan Encu, HDP Eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklu bulunduğuna dikkat çekerek, “Bugünlerde bunları yaşıyorsak, tek adam sistemine, yani bizim için dünyanın bir adamın iki dudağı arasına bırakıldığı günlerde neler yaşayabileceğimizi tahmin bile edemiyoruz” diye ifade etti. Referandumda tek adam sistemini kabul etmeyeceklerini söyleyen Encu, “Bu coğrafyada yaşayan halklar ve inançların barış içerisinde tüm hakları ile yaşayabilmeleri için ‘Başkanlığa Hayır’” dedi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR