‘Adalet Nöbeti’ yayılıyor: Savunmaya özgürlük

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avukatlar, tutuklu meslektaşları ve gazeteciler için bu hafta da adliye binaları önünde “Adalet Nöbeti” tuttu. Avukat Yeşinil Yeşilyurt, bu nöbetin hakkın, hukukun ve adaletin sembolü olduğunu belirterek, “Savunma tutuklanamaz. Savunma yargılanamaz. Savunmaya özgürlük” dedi.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde avukatların başlattığı “Adalet Nöbeti” 7’nci haftasında devam etti. Çok sayıda avukat, 200 gündür tutuklu olan meslektaşlarının özgürlüğü için C kapısında bulunan Themis heykeli önünde bir araya geldi. HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, yazar Eşber Yağmurdereli ve tutuklu avukatların yakınları da eyleme katıldı. Bir saatlik eylemin ardından avukatlar adliye dışına çıkarak basın açıklaması düzenledi. Açıklamada avukatlar, tutuklu meslektaşlarının fotoğraflarını taşıdı.

Eylemde ilk olarak konuşan Eşber Yağmurdereli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ülkedeki insan hakları ihlallerinin ortadan kalkması için görevini yapmaya çağırdı. Cezaevlerinde tutulan gazeteci, avukat ve siyasetçilerin tahliye edilmesini isteyen Yağmurdereli, Erdoğan’ın hasta tutuklular konusunda da adım atması gerektiğini söyledi. Yağmurdereli, “Vicdanların halkın taleplerine açık olması gerekir ama geçmişten günümüze bu vicdan kapalıydı” dedi.

‘SAVUNMA TUTUKLANAMAZ, YARGILANAMAZ’

Avukatlar adına konuşan avukat Yeşinil Yeşilyurt, meslektaşları Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör’ün 200 gündür özgürlüklerinden mahrum olduğunu vurguladı. Yeşilyurt, şunları aktardı: “Meslektaşlarımız nezdinde başlayan ‘Adalet nöbeti’ bugün tüm Türkiye’de çeşitli illerde aynı anda aynı saatte meslektaşlarımızın serbest bırakılması, adalet sisteminin hukuka uygun hale gelmesi ve uygulanması için tutulmaktadır. Hepimizin bildiği gibi son süreçte hukuksuzluk ve adaletsizlik hiç olmadığı kadar yoğun ve fütursuz biçimde gerçekleşmektedir. Belgesiz, bilgisiz, delilsiz, sorgusuz, sualsiz insanlar gözaltına alınıp tutuklanmaktadır. Uzun süreler boyunca ortaya ne bir iddianame konulmakta ne de dava açılmaktadır. Dava açılsa dahi tutukluluğun devamına karar verilerek duruşmalar aylar sonraya atılmaktadır. Bu yapılanların hukukla hiçbir ilgisi yoktur. Gazeteci, bilim insanı, milletvekili, belediye başkanı, avukat, yazar-çizer kim varsa tutukluyorlar. Bu yapılanlara toplumdan yeterince tepki gelmedikçe ses çıkmadıkça daha da ileriye gidebiliyorlar. İktidarın amacı kendi dışında ne varsa baskılamak, susturmak ve sindirmektir. Buna boyun eğemeyiz, izin veremeyiz. Bu nedenlerle avukatlar olarak tutuklu 3 meslektaşımız Akın Atalay, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör nezdinde başlattığımız esasen haksızlığa uğrayan herkes için hukuk ve adalet talebi ile her Perşembe saat 11.30 – 12.30 arasında bulunduğumuz yerlerde ‘Adalet nöbeti’mizi tutuyoruz, tutmaya devam edeceğiz. Bu nöbet tüm haksız yere gözaltına alınanlar ve tutuklananların hakların savunulması içindir. Bu nöbet hakkın, hukukun ve adaletin sembolüdür. Savunma tutuklanamaz. Savunma yargılanamaz. Savunmaya özgürlük.”

Eylem alkışlarla son buldu.

İZMİR

İzmir Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu ve KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi üyesi avukatlar, tutuklu meslektaşları ve gazeteciler için “Adalet Nöbeti” tuttu. İzmir Adliyesi içinde tutulan nöbete, çok sayıda avukat katıldı. Cübbelerini giyen avukatlar yakalarına tutuklu meslektaşlarının fotoğraflarını iğnelerken, 1 saat boyunca tutuklu avukat ve gazetecilerin fotoğrafları ile bekledi. Eylem sırasında adliyede yüzlerce çevik kuvvet polisi bekletildi.

Bu esnada çekim yapan gazeteciler alıkonularak Adliye Karakolu’na götürüldü. Gazeteciler, görüntü ve fotoğrafları silindikten sonra serbest bırakıldı.

MERSİN

Mersin Barosu’na bağlı Demokrat Avukatlar Platformu üyesi avukatlar da, Mersin Adliyesi önünde nöbet tuttu. Eyleme katılan avukatlar, yakalarına tutuklu bulunan meslektaşlarının fotoğraflarını asarken, “Savunmaya Özgürlük” pankartı taşındı.

Açıklamada konuşan avukat Bilgin Yeşilboğaz, meslektaşlarının 200 gündür tutuklu bulunduğunu ve özgürlüklerinden mahrum bırakıldığını aktardı. İktidarın adliye mekanizmasını ve tutukluluk uygulamasını yargısız infaz aracı haline getirdiğini dile getiren Yeşilboğaz, meslektaşlarının serbest bırakılmasını ve adalet sistemini hukuka uygun hale getirilmesini istedi. Yapılan uygulamaların hukuksuz olduğunu vurgulayan Yeşilboğaz, her Perşembe bulundukları alanlarda “Adalet nöbeti”nde olacaklarını dile getirdi.

Açıklamanın ardından bir saat nöbet tutuldu.

ADANA

Adana Barosu ve Çağdaş Hukukçular üyesi avukatlar ise Adana Adliyesi Taş Bina önünde bir araya geldi. Avukatların eylemini Valilik yasağı gerekçesiyle polis engellemeye çalışsa da avukatlar, bir saat boyunca nöbet tuttu. Avukatlar, “Savunmaya Özgürlük” dövizini taşıyarak, sessiz bir şekilde 1 saat boyunca oturdu.

Adana Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkanı Avukat Volkan Hüseyin Ertem, insanların belgesiz, delilsiz, sorgusuz ve sualsiz bir şekilde gözaltına alınıp, tutuklandığını aktardı. Perşembe günleri alanlarda olacaklarını ifade eden Ertem, “Bu nöbet tüm haksız yere gözaltına alınanlar ve tutuklananların hakların savunulması içindir. Bu nöbet hakkın, hukukun ve adaletin sembolüdür. Savunma tutuklanamaz. Savunma yargılanamaz. Savunmaya özgürlük” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR