Adalet yürüyüşü 12. gününde

Post date:

Author:

Category:

Adalet Yürüyüşü’nde 12’nci gününün startını veren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu tutuklanmadan önce koğuşunun hazırlandığına dair bilgi aldıklarını söyledi. Bugünkü yürüyüşe Barış Anneleri de katıldı.

Adalet Yürüyüşü’nün 12’nci günü Bolu kent çıkışında bulunan parkta binlerin katılımıyla başladı. Yürüyüşçüler sabah erken saatlerinde park alanında toplanırken, yürüyüş öncesi basına demeç veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanma sürecine dikkat çekerek, “Tutuklama kararı çıkmadan koğuşunun hazırlandığına dair bilgi almıştık. Bu verilecek olan mahkeme kararının önceden alınmış olduğunu gösteriyor. Bu karar, yargı ile siyasetin birlikte çalıştığının göstergesidir” dedi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Düşünün bir kişi yargılanırken, henüz karar verilmemiş ama Maltepe Cezaevi’nde oda hazırlanıyor. Odanın eksiklikleri gideriliyor. Çünkü o kişinin mahkum edileceği önceden biliniyor. Ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor ve ona göre yer hazırlanıyor. Bu durum, yargı ile siyasi iktidar arasındaki bağlantıyı gösteren en somut örneklerden birisi. Bizim bu yürüyüşümüze haklılık kazandıran en temel olaylardan birisi. Kararı yürütme organı belirliyor, mahkeme sadece dillendiriyor bunu. Bu bizi derinden yaraladı ve adaletin neden zorunlu olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi. 12. gününde yolumuza devam ediyoruz.”

BARIŞ ANNELERİ DE KATILDI

Yapılan açıklamanın ardından 12’nci günün ilk etabı başladı. Yürüyüşün ön saflarında yürüyen Kılıçdaroğlu’na engelli yurttaşlar eşlik etti. Binlerin katılımıyla başlanan yürüyüşe İstanbul Barış Anneleri Meclisi de katıldı.

Güzergah üzerinde bulunan köylerden yurttaşlar yola çıkarak yürüyüş kolunu selamladı.

Yürüyüşte sık sık “Hak, hukuk ve adalet” sloganları atılırken, farklı noktalarda “Adalet” yazılı pankart ve yazılamaları dikkat çekiyor.

Yürüyüş, Bolu Dağı eteklerinde devam ediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR