Adalet Yürüyüşü 18’inci gününde: Sivas Katliamı unutulmadı

Post date:

Author:

Category:

Adalet Yürüyüşü’nün 18’inci gününde, 24 yılını bugün geride bırakan Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler için adalet istendi. CHP Lideriç Kılıçdaroğlu, hükümete seslenerek, “Bizi suçlamayın, dinleyin” dedi.

Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Adalet Yürüyüşü, 18’inci gününde başladı. Dün gece Sakarya’da konaklayan yürüyüşçüler, sabah saat 07.00’de yürüyüşe başladı. Yürüyüş öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme dair açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, yürüyüş boyunca yaşanan provokasyonlara dikkat çekerek, “Her türlü provokasyona karşı halkımız duyarlılığını koruyor” dedi.

SİVAS ADALET ARIYOR

Kılıçdaroğlu, Madımak Katliamının yıldönümüne dair ise, “Sivas Katliamında yaşamını yitirenler adalet arıyor. Bu adalet yürüyüşü ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. İnsanları düşünceleri ile kabul etmek gerekiyor” diye konuştu.

‘BİZİ SUÇLAMAYIN DİNLEYİN’

Tüm toplum için adaletli bir devlet ve hükümet istediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Umarım bizim yürüyüşümüze devleti yönetenler tarafından kulak tıkınmaz. Bizi suçlamasınlar, bizi dinlesinler” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından Kılıçdaroğlu yürüyüşün en başına geçti. Tokat’tan gelen kadın semah ekibi Kılıçdaroğu’na çiçek verdi. Kadın semah ekibi yöresel kıyafetlerle yürüyüşte Kılıçdaroğlu’na bir süre eşlik etti. Kılıçdaroğlu, Madımak Katliamında yaşamını yitiren Metin Altınok’un kızı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok’la bir süre yürüdü.

600 METRELİK DİLEKÇE

Yürüyüş sırasında yoldaki bir üst geçide çıkan yurttaşlar, yürüyüşçülerin üzerine gül serpti.

Bazı yurttaşlar da yürüyüş güzergahında 600 metrelik dilekçe açtı. Dilekçede tutuklu gazeteciler, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile KHK’yle ihraç edilenlere dikkat çekildi.

Bugün 17.5 kilometre yol katledilecek olan yürüyüşün ilk etabı 7.3 kilometrede son bulacak. Verilen öğle arasının ardından yürüyüş, öğleden sonra iki etap halinde devam edecek.

İstanbul’a 120 kilometrelik yol kaldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR