‘Adalet Yürüyüşü’nde 8’inci gün: Provokasyonlara karşı uyarı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP’nin başlattığı “Adalet Yürüyüşü” yeni katılımlarla 8’inci gününde devam ediyor. Bugün ilk defa anons arabasından yürüyüşçülerin olası provokasyonlara karşı uyarılması dikkat çekti.

Günlerdir süren yağışlı havadan sonra “Adalet Yürüyüşü”ne katılanlar bugün güneşli bir güne uyandı. Dün akşam Kazanlar mevkiinde verilen molanın ardından sabah saatlerinde yürüyüşçüler tekrar Bolu’ya doğru hareket etti. Yürüyüşçüler, bugün akşam saatlerinde Ibrıcak köyü yol ayrımında gece konaklayacak.

CHP’nin Beykoz ve Ataşehir ilçe örgütleri de, bugün yürüyüşe dahil oldu. Sosyalist hareketlerin desteğini alan yürüyüşte, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun da yer alırken, kendisi gibi asker kardeşini çatışmada kaybettikten sonra cenaze töreninde sarf ettiği “Düne kadar çözüm diyenler ne oldu da sonradan savaş diyor” sözleriyle gündeme gelen ve daha sonra KHK ile ihraç edilen Yarbay Mehmet Alkan da yürüyüşe katılanlar arasındaydı. Alkan, basına yaptığı kısa açıklamada “Benim FETÖ’cü olmam söz konusu değil. Birileri FETÖ’cü arıyorsa önce aynaya sonra sağına soluna bakmalı” dedi.

‘HERKES İÇİN ADALETİ SAĞLAYANA KADAR YÜRÜYECEĞİZ’

Yürüyüş başlamadan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın toplantısı düzenledi. Yürüyüşte bir haftayı geride bıraktıklarını, barış ve adalet için yürüdüklerini belirten Kılıçdaroğlu, dün akşam 15 Temmuz gazilerinin kendisini ziyaret ettiği ve bundan mutlu olduğunu ifade etti. Herkes için adaleti sağlayana kadar yürüyeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, basının sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Yürüyün yürümesine de aman düşmeyin; yarı yolda üşenip geri dönmeyin. Soluğunuz yeterse Pensilvanya’ya kadar gidin, geri gelmeyin“ sözlerini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, “Ben ülkemi seviyorum, insanlarımla birlikte mücadele etmeyi seviyorum. Pensilvanya’ya hayatım boyunca gitmedim. Sayın Bahçeli eleştirebilir, kızabilir canı sağ olsun hatta hükümet sözcülüğüne de soyunabilir” ifadelerini kullandı.

Fetullah Gülen’in hastalığı döneminde verilen ilanları hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Açsınlar gazeteleri verilen ilanlarda o dönem kimlere teşekkür etmiş. Görsünler. Benim hiç adım geçmedi” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, daha sonra basın mensuplarıyla fotoğraf çektirdi ve ardından yürüyüşe geçti.

Dün akşam konaklama yerinde hava sıcaklığının aşırı düşmesi nedeniyle yürüyüşçüler ateş yaktı. Kamp alanındaki sorumluluğu üstlenen Eskişehir Belediyesi organizasyonla yürüyüşçülerden olumlu not alırken battaniye sorunu yürüyüşçülerin tepkisini çekti.

Öte yandan bugün ilk defa anons arabasından tahriklere karşı partililer, “Size sataşabilirler laf atabilirler bunlara karşılık vermeyeceğiz” sözleriyle uyarıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR