Adalet Yürüyüşü’nü devrimci ve demokratlar sırtlıyor

Post date:

Author:

Category:

CHP’nin başlattığı Adalet Yürüyüşü 7’nci gününde Soma faciası mağduru aileler, Gezi aileleri, sanatçılar ve sporcuların katılımı ile sürüyor. Eylemde yer alan CHP tabanı olup bitenden yönetimi sorumlu tutarak, “Biz HDP’lileri kurban olarak AKP’lilerin önüne atmayacaktık” dedi.

CHP’nin başlattığı Adalet Yürüyüşü 7’nci gününde sürüyor. Dün Meşe Yaylası’nda konaklayan yürüyüşçüler sabah saat 09.00’da Bolu’ya doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe bugün bir çok yeni isim ve kesim katıldı. “Gündoğdu”, “Bekle bizi İstanbul”, “Karlı kayın ormanı” şarkı ve marşlarını söyleyen yürüyüşçülere ayrıca yol kenarlarında bekleyen kimi vatandaşlar da, su ve gıda takviyesinde bulundu.

Yürüyüş boyunca, jandarma ve çevik kuvvet polislerinin yanı sıra, komando birlikleri de çevrede konumlandı. Ayrıca yürüyüşçülerin geride bıraktığı güzergahta yol kenarlarındaki tepelere asılan “Adalet” pankartları dikkat çekti. CHP’li gençler de bugün Gerede yol güzergahına beyaz bezlerden yüksek bir yamaca, “Adalet” yazısını yazdı.

YÜRÜYÜŞÜ DEVRİMCİ VE DEMOKRATLAR SIRTLIYOR

Yürüyüşün ana omurgasını CHP’nin demokrat ve özgürlüklerden yana kanadı oluşturuyor. CHP’nin tabanını oluşturan bir çok insan bire bir yapılan sohbetlerde, yönetimin hem dokunulmazlıklar hem de HDP milletvekilleri gözaltına alınıp tutuklanması esnasındaki sessizliğine oldukça tepkili. CHP’nin İstanbul İl örgütünden yürüyüşe katıldığını belirten bir partili, Demirtaş’ı kast ederek, “Bunlar HDP’lileri AKP’nin önüne atınca kaybettiler. Bu iş burada kalmayacak, daha büyük saldırılar devam edecek” şeklinde konuşuyor.

YÜRÜYÜŞ ÖZGÜRLEŞTİRİYOR

Çok sayıda kadının da katıldığı yürüyüşte gençlerin katılımı ise sınırlı. Daha çok orta yaş ve üzeri bir katılım söz konusu. Katılanların çoğu da geçmişte, devrimci hareketler içerisinde yer almış isimlerden oluşuyor. Eski devrimciler gönüllü bir şekilde yürüyüşe katıldıkları gibi, CHP tabanından katılanlarda da gittikçe “devrimci” bir duyarlılık geliştiğine yönelik genel bir kanı hakim. Yürüyüşü takip eden gazetecilerden biri bunu şu cümleyle dile getiriyor: “Bu yürüyüş katılan herkese iyi geliyor, onları özgürleştiriyor.”

Ayrıca yürüyüşe parça parça katılan kesimlere ve kimliklerine bakıldığında Türkiye’de ne kadar büyük bir toplum kesiminin parça parça, değişik zamanlarda ve çeşitli vesilelerle mağdur hale getirildiği daha görünür hale geliyor.

SOMALI AİLELER

Yürüyüşe bugün Soma faciasında hayatını kaybeden 301 maddeci adına 25 kişilik bir aile grubu katıldı. Soma aileleri yürüyüşe başlarında madenci baretleri ile katıldı. Kimi yürüyüşçülerin de içine “adalet” yazan terazi ile katılması dikkatlerden kaçmadı. Somalı ailelerden gelen Ali Söğüt, yürüyüşe adalet için katıldıklarını belirterek, “Somada arkadaşlarımızı ve akrabalarımızı kaybettik ama AKP’nin yarattığı canavar ve doymak bilmeyen, karınları doymayan yandaş çevresi, insanı hiçe sayan bir diktatör grubu ile karşı karşıyayız. Bunlar hiç bir şekilde işçi, köylüyü, memuru insan olarak görmüyor. Bunlar doğruyu düşünmüyor” diye konuştu.

‘SOMA’YA ADALET İÇİN KATILIYORUZ’

Soma katliamında oğlunu kaybeden Bayram Uçkun, adalet talebiyle yürüyüşe katıldı. Uçkun, Soma katliamı üzerinden geçen 37 aydan beri adalet aradıklarını belirterek, “Bu yürüyüşe de belki insafa gelirler ve oğlum için adalet gelir diye katıldık. Bu yürüyüşün adalet getirmesi gerekiyor” dedi. “Onlara gelince adalet var halka gelince adalet yok” diyen Uçkun, herkesin terörist olarak görüldüğüne işaret ediyor ve “Bunlar Türkiye’nin asayişini sağlamayi ama Katar’ın asayişini sağlayi” diyerek yerel şivesiyle duruma tepkisini dile getiriyor. Somalı ailelerle yürüyüşe katılan ve faciadan sağ kurtulduktan sonra hakkını aradığı için işten atılarak mağdur edilen Ercan Çetinyılmaz ise yürüyüşe katılmasına rağmen CHP’ye tepkili:

‘TAYİBİN NEYİNE GÜVENDİLER!’

“CHP baştan hata yaptı. Dokunulmazlıkların kaldırılması için başta önerge verdiler, onlar önerdiler. Tayib’in neyine güvenerek bunu yaptılar onu anlamış değilim. Biraz tutumu değişti CHP’nin ve bu sonuna kadar sürmeli. Asla bundan dönülmemeli, dönülürse hata yapılır. Bu yürüyüşün Edirne’ye kadar, haksızlığa uğrayan herkese kadar sürmesi gerekiyor.”

EHLİBEYT ADALETİ İÇİN YÜRÜYÜŞE KATILDI

Ehlibeyt ve Şerif soyundan olduğunu belirten ve dini kıyafetleri ile yürüyüşe katılan Fuat Ceylan Çorum Sungurlu’dan geliyor. Eylemi doğru bulduğu ve adalete inancı nedeniyle yürüyüşe katıldığını belirten Ceylan, “Bizim için değişmez bunlar, hepsi bir. Adalet neredeyse oradayız. Herkes için adalet talep ediyoruz. Bu ülke bizim” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ OLAN TEK AYAKLA YÜRÜYEBİLMEKTİR

Balyoz davasında yargılananların aileleri, Gezi direnişi sırasında yaralanan ve hayatını kaybedenlerin aileleri, Akademiye adalet isteyen bir grup öğrenci de yürüyüşe katıldı. Yine yürüyüşe Genco Erkal gibi sanatçılar da katıldı. Gezi olayları sırasında ayağından yaralanan ve 4 yıldır tedavi gören Aydın Aydoğan da koltuk değnekleri ile katıldı. “Gezi aileleri” yazılı tişört ile yürüyüşte Kılıçdaroğlu’nun yanında yürüyen Aydoğan, Kılıçdaroğlu’nun “Aydın sen yürüme zorlama kendini” uyarısına, “Başkan herkes iyi ayakla yürüyebilir, önemli olan tek ayakla yürüyebilmektir” sözleriyle karşılık verdi.

CHP’nin demokrat kimliklerinden biri olan ve yürüyüşe şalvarla katılan İstanbul eski Milletvekili Melda Onur, yürüyüşün ön sıralarında yer aldı.

Yürüyüşte bugün de komando ekipleri, çevre güvenliğini sağladı. Komandoların Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafının yer aldığı ve “Adalet” yazılı, pankartın önünden geçerken ilginç görüntüler oluştu.

CHP’ye yönelik tüm kuşku ve eleştiriler ve yürüyüşü destekleyenlerle CHP’nin yüklediği anlamların ötesinde bir “adalet yürüyüşüne” dönüşen eylem, Bolu-İstanbul ayağında daha büyük katılımlarla yola devam etmeyi amaçlıyor.

Öğleden sonra yeniden başlayan yürüyüşe kimi sporcular da katılarak destek verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR