Adana Barosu: Yangında çocuklarını kaybeden 9 aile sikayetçi oldu

Post date:

Author:

Category:

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Aladağ’daki kız öğrenci yurdunda çıkan yangın faciasında yaşamını yitiren 9 çocuğun ailesinin şikayetçi olduğunu açıkladı.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Aladağ’daki kız öğrenci yurdunda çıkan yangın faciasında yaşamını yitiren 9 çocuğun ailesinin şikayetçi olduğunu açıkladı. Yazılı açıklama bir yapan Küçük, 29 Kasım’da Aladağ’da Süleymancılara ait kız öğrenci yurdunda yaşanan yangın faciasında yaşamını yitiren 9 kız çocuğunun ailesinin savcılığa vermiş oldukları ifadelerde sorumlulardan şikayetçi olduklarını bildirdi.

Soruşturmayı yürüten, soruşturma savcılarından Yunus Güncü ve Şerife Ayakın yanarak ölen çocukların ailelerini yaşadığı uzak dağ köylerine bizzat giderek ifadelerini aldıkları 9 çocuğun ailelerinin yangına ve ölüme sebebiyet veren sorumlulardan ve yetkililerden şikayetçi olduklarını belirttiklerini aktaran Küçük, “Soruşturma kapsamında henüz 2 çocuğun ifadesinin alınmaması dışında eksik kalmamıştır. Adana Barosu olarak, soruşturmanın her aşamasını takip ederek, binanın kullanma iznini veren belediye yetkilileri, yurt olarak kullanılmasına izin veren milli eğitim müdürlüğü yetkililerini, yurt yetkililerini ve yurdu işleten dernek yetkilileri ile olaya ilk müdahale için gelen ve itfaiye aracında yangın merdiveni bulunmadığı iddiaları nedeniyle itfaiye yetkilileri de dahil olmak üzere ihmali ve kusuru bulunan kişi ve kurumlar hakkında yasal işlem yapılması hususunun da takipçisi olacağız” dedi.

Küçük, açıklamasına şöyle devam etti: “Bazı haber sitelerinde yönetim kurulu üyesi ve Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Avukat Nevzat Elçi’nin ağzından yangında hayatını kaybeden kız çocuklarının ailelerinin şikayetçi olmadığı, sadece bir ailenin şikayetçi olduğu yönünde bilgiler yer almakta olup, bu durum ifadeleri ilk alınan yaralı çocukların ifadeleriyle ilgili bilgilerdir. Yaşamını kaybeden 9 çocuğun aileleri ifadelerinde sorumlulardan şikayetçi olmuştur. Yanlış bilgi ve verilere dayalı haberin bu iki bilginin karıştırılmasından veya yanlış ifade edilmesinden kaynaklanmış olabileceğini düşünmekteyiz. Kamuoyunun mevcut açıklamalarımız dikkate almasını önemle duyururuz. Saygılarımla.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR