Adana’da HDP’lilere soruşturma

Post date:

Author:

Category:

HDP Adana İl Eşbaşkanları’nın da aralarında olduğu 16 kişiye PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto ettikleri için soruşturma açıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana il Örgütü’nün 13 Nisan günü il binaları önünde cezaevlerinde devam eden açlık grevleri eylemlerine dikkat çekmek amacıyla yapılan açıklamada PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de dikkat çekilmişti. Açıklamadan 4 ay sonra Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklamada basın metnini okuyan HDP Adana İl Eşbaşkanı Hüseyin Beyaz ve açıklamaya katılan İl Eşbaşkanı Gülseren Tural ile 14 il yönetim kurulu üyesi hakkında soruşturma başlattı. “Suç ve Suçluyu Övmek” suçlamasıyla açılan soruşturma kapsamında 16 HDP’li İl Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, ifade verdi.

İfade tutanaklarında “Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması, müzakere masasına dönülmesi ve ihlallerin son bulması. Kürdistan coğrafyasında devam eden savaş, soykırım, ölüm, katliam ve askeri operasyonların durdurulması” şeklinde ifadeler suç unsuru olarak değerlendirilirken, bu taleplerin dillendirilmesi ise “Suç ve Suçluyu Övmek” suçlaması olarak nitelendirildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR