Adana’da yargılanan kadına 8 yıl hapis cezası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla yargılanan Evin Şahin’e 8 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası verilirken, duruşmada Şahin cezaevinde gördüğü işkenceyi anlatarak, “Darp edildim. Hastaneye götürülmedim. Su ve yemek yok” dedi.

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklu yargılanan Evin Şahin ve tutuksuz yargılanan Azat Akan ile Helin Dursun’un karar duruşması görüldü. Duruşmaya Şahin ve avukatı katılırken Akan ve Dursun katılmadı. Duruşmaya getirilen Şahin’in yüzünün şişkin ve vücudunun morluklar içinde olduğu görülürken kimlik tespiti ardından savunmaya geçildi.

‘ÇAMUR İÇİYORUZ’

Söz alan Evin Şahin’in öncelikle Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk sırasında kendisine ve arkadaşlarına yapılan işkenceyi anlattı. Şahin, “Darp edildim. Hastaneye götürülmedim. Su ve yemek yok. Resmen orada çamur içiyoruz. Oranın koşullarında yaşanamaz” diyerek cezaevi koşullarına dikkat çekti. Üzerine atılı suçlamalarına asılsız olduğunu ve kabul etmediğini kaydeden Şahin, “Beraatimi ya da ev hapsine alınmayı talep ediyorum” diye savunma yaptı.

İddia makamı Şahin’in “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla cezalandırılması gerektiğini savunarak, Dursun ve Akan’ında “örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

Şahin’in talebini ret eden mahkeme heyeti Şahin’e, “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 8 yıl 9 ay, hastanede tedavi olurken “resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyanda bulunduğu” suçlamasıyla 2 ay 15 gün olmak üzere toplam 8 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası verilip, tutuklu halinin devamına karar verdi. Kararın devamında heyet, Akan ve Dursun’a ise “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla 4 yıl 2’şer ay hapis cezası verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR