Adana’daki Arap Aleviler tedirgin

Adana İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan 4 Kasım 2016 tarihli istihbarat raporunda Yumurtalık ilçesine bağlı Arap Alevi yurttaşların yaşadığı Ayvalık, Deveciuşağı, Hamzalı, Kaldırım, Kızıldam, Narlıören, Asmalı, Demirtaş, Gölovası, Kesmeburun, Kuzupınarı ve Sugözü mahallelerine yönelik keşif ve istihbarat faaliyetlerinde bulunan DAİŞ tarafından saldırı olabileceği uyarısı ortaya çıkmıştı.  Rapor kapsamında mahalle muhtarları ve kanaat önderlerine gönderilen yazıda ise şüpheli görülen kişilerin jandarmaya haber verilmesi istendi. Raporun kamuoyuna yansıması ardından Adana Alevi Platformu, köylerde incelemelerde bulundu. Jandarma uyarısı sonrası hem İçişleri Bakanlığı hem de Adana Valiliği soruşturma açarken, konuya ilişkin bakanlık Mülkiye Müfettişleri görevlendirdi.

Dihabere konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Adana Şube Başkanı ve Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Şükrü Şahin, öncelikle Adana Valisi Mahmut Demirtaş’la görüştüklerini ardından Yumurtalık’ta bulunan iki köyde yurttaşlarla bir araya gelerek, görüş alış verişinde bulunduklarını belirtti. Bakanlık ve valilik tarafından uyarının tebliğ edilme şekline ilişkin soruşturma başlatıldığını anımsatan Şahin, köylerde yaptıkları inceleme neticesinde edindikleri bilgileri kendileriyle de paylaştıklarını söyledi.

“KORKU VE TEDİRĞİNLİK İÇİNDELER”

Jandarmanın uyarısı sonrası Yumurtalık ilçesinde bulunan Arap Alevi köylerine gittiklerini vurgulayan Şahin,”Bu iki köyde ciddi anlamda bir tedirginlik gözlemledik. İnsanlar kendilerini ciddi anlamda güvensizlik içinde hissediyorlar. Köylüler, ‘burada istihbarat toplayan birini görmedik ve duymadık. Böyle bir şey yaşamadık ama şimdi yaşamaktan korkuyoruz’ diyorlardı” şeklinde konuştu.

“KORKU İMPARATORLUĞU YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Şahin, buralarda Suriyeli mültecilerin yoğunluklu bulunduğunu ve tarım işçiliği yaptığını ifade eden Şahin, Türkiye’de Suriyeli mültecileri denetim altına alma sorunu olduğunu aktardı.
Suriye mülteci sirkülasyonu olduğunu vurgulayan Şahin, bunla ilgili köylerde önlem alınması gerektiğini söyledi. Şahin, Alevi ve Sünni köylerin yan yana olduğunu ve bugüne kadar hiç bir sorun yaşanmadığını ifade ederek, “Bu tarz istihbarat ve uyarılar yeni bir şey değil. Korku imparatorluğu yaratmaya çalışıyorlar. Sürekli Alevileri katliam ile tedirgin etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

“FAŞİZME KARŞI DEMOKRASİYİ SAVUNACAĞIZ”

Ülkede Alevilere yönelik katliam tehdidinin hiç bir zaman bitmediğini dile getiren Şahin, şöyle devam etti: “Bu katliam tehdidi içinde Aleviler payını bir şekilde alır. Yakın bir tarihte İŞİD’vari bir tehdit beklemiyorum. Türkiye emperyalist ülkeler tarafından şuan bir satranç tahtası haline getirilmek isteniliyor. Bildiğiniz gibi bu satranç tahtasında piyonlarda vardır; şahlarda vardır. Bizler Aleviler olarak toplumumuzun ne şah ne de piyon olmasına izin vermeyeceğiz. Bu tahta üzerinde oyuncu olmayacağız. Bizler emperyalizme karşı tam bağımsızlığı, faşizme karşı ise demokrasi savunacağız.”

EN SON EKLENENLER