ADFE Başkanı Fırat: Artık halkların cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’dur

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanlığı’na adayı olabileceği konuşulan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliğinin gündeme getirilmesi ve tartışılması tepkilere neden oluyor. ADFE Başkanı Celal Fırat, “Siyasi bir parti liderinin Alevi kimliğinin tartışılması bizleri rahatsız ediyor. Türkiye’de artık net bir anlamda halkların Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğludur. Sonuna kadar sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanındayız.” dedi.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı için en güçlü adaylarından olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği gündeme getirilmişti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık katıldığı bir televizyon programında, “Kemal Kılıçdaroğlu’nın, Alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiç kimse ‘iktidar oradan söz kurmaz’ diye düşünmesin. Bakın bu öyle kötü bir iktidar ki bize her gün Madımak’ı yaşatabilecek bir iktidar” dedi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral da yine katıldığı bir televizyon programında Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması nedeniyle “Müslüman kesim tarafından bu bir endişedir” yorumunda bulunmuştu.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat Dede, “Sol, sosyalistlerden tutunda gerici siyasi partilere kadar bütün yazarlar, çizerler tarafından Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliğinin konuşulması yüzyıllardır Alevilerin ötekileştirilmesinin getirdiği bir korkunun ürünüdür. Holdingleşen Diyanet gibi kurumların konuşulması gerekirken, tek bir kelime dahi dillendirmeyen bu şahısların Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliğini toplumsal bir mesele boyutuna dönüştürmeleri bizleri rahatsız ediyor” dedi.

“ALEVİ KİMLİĞİNİN TARTIŞILMASI BİZİ RAHATSIZ EDİYOR”

Celal Fırat, Türkiye’de yaşanan adaletsizliklere ve yoksulluklara değinerek, şöyle devam etti:

“Türkiye’de çok acayip işler oluyor. Haksızlıkların, hukuksuzlukların, yolsuzlukların konuşulması gereken bir süreçte; Türkiye siyasi bir arenaya da girmiş vaziyette. İnsanlar bu kadar ekonomik problem yaşarken, yoksulluk diz boyundayken, bunların konuşulması gerekirken, siyasi bir parti liderinin Alevi kimliğinin tartışılması bir Alevi yurttaş ve kurum yöneticisi olarak son derece bizi rahatsız ediyor.”

“KATLİAMLARLA YORULMUŞ BİR HALKIN ÖTEKİLEŞTİRİLMESİNE İÇİMİZ ELVERMİYOR”

Celal Fırat, tarih boyunca yöneticilerin Sünni kökenli yurttaşlar olduğunu ancak Alevilerin yöneticilere karşı mezhebi sebebiyle cephe almadığını belirterek, Alevi yurttaşların ötekileştirildiğini kaydetti.

Fırat, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun son süreçle beraber söylemlerinin yerinde olduğuna inanıyorum. Ama maalesef Türkiye’de kurulduğu günden bugüne kadar hep Sünni kökenli vatandaşlar bu ülkeyi yönettiler. Hiçbir Alevi, ‘bunlar ülkeyi batırdılar, batıranlar Sünnidir, oy vermeyelim’ gibi bir mantık gütmedi. Bizler insanı insan olduğu için seviyoruz. Ötekileştirmiyoruz, sınıflara büründürmüyoruz. Katliamlarla yorulmuş bir halkın ötekileştirilmesine de içimiz elvermiyor” diye konuştu.

“KILIÇDAROĞLU’NUN YANINDAYIZ”

Fırat, “Türkiye’de artık net bir anlamda halkların Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğludur. Kılıçdaroğlu olmalı. Bu konuyla ilgili üzerimize ne düşüyorsa sonuna kadar sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanındayız. Aşk ile…”

Berfin YILDIZ / İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR