Af Örgütü basın için acil eylem başlattı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’de medya yayın organları ve gazetecilere yönelik baskılara karşı harekete geçen Uluslararası Af Örgütü, ‘Türkiye’de basına yönelik ağır baskı’ başlıklı bir acil eylem başlattı

Olağanüstü Hal (OHAL) ilanı ardından Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile basına yönelik alınan kararlara tepki gösteren Uluslararası Af Örgütü, “Türkiye’de basına yönelik ağır baskı” başlıklı bir acil eylem başlattı. Eylem kapsamında yetkililerden, keyfi bir şekilde tutuklanan gazetecilerin derhal serbest bırakılması ve güvenilir kanıtlar sunulmadığı takdirde gazetecilere yönelik tüm suçların düşürülmesi istendi. Acil eylemin talepleri arasında, gazetecileri tutuklamak için uydurma terörizm suçlamalarını kullanmaya son verilmesi, 668 ve 675 sayılı KHK’ların kaldırılması, keyfi şekilde kapatılan basın organlarının tekrar çalışmaya başlamasının sağlanması yer aldı.

Uluslararası Af Örgütü’ne kendi açıkladığı verilerine göre 15 Temmuz askeri darbe girişiminden ve 21 Temmuz’da ilan edilen OHAL’den bu yana en az 112 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu, yine aynı dönemde toplam 169 medya organı KHK ile kapatıldı.

4 Kasım’da Cumhuriyet gazetesinden 9 gazeteci ve yöneticinin yargılanmak üzere tutuklandığına da değinen Uluslararası Af Örgütü, onlarca muhalif basın organında çalışan diğer gazeteci ve medya çalışanları gibi Cumhuriyet’teki gazeteci ve yöneticilerin de uydurma terörizm suçlamalarıyla karşı karşıya bulunduğunu ifade etti. Uluslararası Af Örgütü, başlattığı acil eylem çerçevesinde tüm insan hakları destekçilerini imza vermeye çağırıyor.

Kaynak: ETHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR