Af Örgütü’nden gözaltındaki insan hakları savunucuları için acil eylem

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Büyükada’da katıldıkları toplantıda gözaltına alınan insan hakları savunucusu 10 kişinin serbest bırakılmasına ilişkin “acil eylem” kampanyası başlattı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, 5 Temmuz’da İstanbul Büyükada’da katıldıkları toplantıda gözaltına alınan ve aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü İdil Eser’in de bulunduğu 8 insan hakları savunucusu ve 2 uluslararası eğitmen’in serbest bırakılmasına ilişkin “acil eylem” kampanyası başlattı.

“Sekiz insan hakları savunucusu Günal Kurşun (avukat, İnsan Hakları Gündemi Derneği), İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi), İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (avukat, Yurttaşlar Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İzleme Derneği), Özlem Dalkıran (Yurttaşlar Derneği), Şeyhmus Özbekli (Hak İnisiyatifi), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği) ve beraberlerindeki iki eğitmen Peter Steudtner ve Ali Gharavi hala gözaltında” ifadelerine yer verilen kampanyada, “Bu 10 kişi, Türkiye yasalarına aykırı bir şekilde 28 saat boyunca kimseyle görüştürülmeden ve gözaltıları hakkında yakınlarını bilgilendirmelerine izin verilmeden gözaltında tutuldu. Avukatlarını görmeleri de, yine Türkiye yasaları ihlal edilerek, 24 saati aşan bir süre boyunca engellendi. STK’lar 5 Temmuz akşamında Büyükada’da tutuldukları yerin bilgisine ulaştı. Yetkililer aynı gece sekiz insan hakları savunucusunu başka yerlere nakletti ve yine, 6 Temmuz günü saat yaklaşık 15.00’e kadar nerede tutulduklarını doğrulamayı reddetti. Ancak bundan sonra avukatların tutuldukları dört farklı polis gözaltı merkezlerini ziyaret etmesine izin verildi” denildi.

‘BU KİŞİLER DÜŞÜNCE MAHKUMUDUR’

Kampanyada, gözaltına alınan 10 kişinin “silahlı terör örgütü üyeliği” şüphesiyle tutuldukları belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Bu temelde 7 gün boyunca gözaltında tutulmalarına yetki verildi. Daha sonra 11 Temmuz’da bu süre 7 gün daha uzatıldı. Uluslararası Af Örgütü 8 insan hakları savunucusu ve iki eğitmene yönelik bu gözaltıların keyfi olarak uygulandığını ve ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ şüphesiyle sorgulanmalarının temelsiz ve saçma olduğunu belirtiyor. Bu kişiler düşünce mahkûmudur.”

‘DERHAL SERBEST BIRAKILMALILAR’

Kampanyada son olarak şu ifadeler yer aldı: “Türkiye yetkililerini insan hakları savunucuları Günal Kurşun, İdil Eser, İlknur Üstün, Nalan Erkem, Nejat Taştan, Özlem Dalkıran, Şeyhmus Özbekli, Veli Acu ve iki uluslararası eğitmen Ali Gharavi and Peter Steudtner’ı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya çağırıyoruz.”

İmza kampanyasının yanı sıra Af Örgütü, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a taleplerin yer aldığı mektup gönderme çağrısı yaptı.

İmza kampanyasına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://acileylem.org.tr/eylem/haksavunuculari

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR