Afgan hükümeti: 100 Taliban üyesi serbest bırakılacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AFP’ye konuşan Ulusal Güvenlik Kurulu sözcüsü Cavid Faysal, “100 Taliban tutuklusu bugün serbest bırakılacak” dedi. Faysal, “Barış sürecinin ilerlemesi gerekiyor” diye ekledi.

Talibanlar henüz bu açıklamaya ilişkin yorumda bulunmadı. Ancak bir gün önce Taliban sözcülerinden Shayl Şahin, Twitter üzerinde “Tutuklularımızın tespiti için Kabil Tutuklular Komisyonu’na teknik bir heyet gönderdik. Ama ne yazık ki şimdiye kadar şu veya bu nedenle serbest bırakılmaları ertelendi” demişti. Sözcü, “Bunun üzerine, teknik heyetimiz artık kısır toplantılara katılmayacak” diye eklemişti.

Talibanlar ile ABD arasında yapılan müzakereler sonucunda 22 Şubat günü kısmi bir ateşkes yapılmıştı. Sürecin sonunda 29 Şubat günü Katar’ın Doha kentinde ABD ile Talibanlar bir anlaşmaya imza atmıştı. Talibanların güvenlik garantileri vermesi karşılında ABD ve ittifakları da 14 ay içerisinde ülkedeki güçlerini tamamen çekmeyi taahhüt etti. ABD ayrıca güçlerini çekmeyi, Talibanların Afgan hükümeti ile müzakereleri başlatma koşuluna dayandırdı.

Talibanlarla hükümet arasındaki müzakerelerin 10 Mart’ta başlaması öngörülüyordu. Bunun ön koşulu olarak da tutuklu takası yapılması gerekiyordu. Anlaşma kapsamında 5 bin Taliban üyesine karşı, Talibanların da bin dolayında asker ve polisi serbest bırakması öngörülüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR