AGİT: YSK’nin kararı yasayla çelişti

Post date:

Author:

Category:

16 Nisan referandumu ile ilgili ön raporunu paylaşan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, YSK’nın sayım sürerken aldığı “mühürsüz oy pusulası” kararının önemli bir korumayı ortadan kaldırdığını ve kanunla çeliştiğini açıkladı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), muhalefetin ‘şaibeli’ olarak değerlendirdiği referandum sonuçlarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, OHAL kapsamında temel özgürlüklerin ihlal edildiğine ve binlerce vatandaşın bundan olumsuz etkilendiğine dikkat çekti.

“GÜVENLİK MEKANİZMASI DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞTIR”  

Heyet, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ‘dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça mühürsüz oyların da geçerli sayılacağı’ yönündeki kararının kanunla çeliştiğini vurguladı.

Gözlemlerine ilişkin soruları yanıtlayan heyetten Cezar Florin Preda, “Son dakika yapılan değişiklikler, sayım prosedürü ile ilgili önemli bir güvenlik mekanizmasını devre dışı bırakmıştır” dedi.

AGİT gözlemcileri referandumun Avrupa Konseyi standartlarına erişemediğini, yasal çerçevenin gerçek bir demokratik sürecin yaşanması için eksik olduğunu da kaydetti.

KÜRT KENTLERİNDE OY KULLANMA

“Siyasi partilerin sandıklardaki temsili tam anlamıyla adil değildi” diyen AGİT, geçen sene yasak ve operasyonlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda bırakılan seçmenlerin oy vermekte zorlandığına ve bazılarının oy veremediğine dikkat çekti.

MEDYA

AGİT, medyanın referandum yayınlarının “tek taraflı” olduğunu ifade etti.

Heyet, gözlemlerinin, medyanın “evet” kampanyasını domine ettiğini gösterdiğini, seçmenlerin başka görüşlere erişmede zorluk çektiğini söyledi.

HAYIR’CILARA BASKILAR

AGİT heyeti, Erdoğan ve hükümet yetkililerinin ‘Hayır’cılara ‘terörist’ yakıştırması yapmasına da yer verdi:

“Bazı yetkililerin ‘Hayır’cıları terörizme sıcak bakanlarla bir tutması, kampanya söylemine gölge düşürdü. Pek çok vakada ‘Hayır’cılar polis müdahalesine ve şiddete maruz kaldı.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR