AİHM Aktaş’ın durumunu için harekete geçti

Post date:

Author:

Category:

AİHM, ağır hasta tutsak Ergin Aktaş için yapılan başvuruyu acilen inceleme kararı aldı. AİHM, Aktaş’ın durumuna ilişkin Türkiye’ye cevaplaması için 5 soru gönderdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İzmir Menemen R Tipi Hapishanesi’nde tutulan ağır hasta tutsak Ergin Aktaş için avukatlarının yaptığı başvuruyu “acil” olarak incelemeye aldı. AİHM Türkiye’ye 18 Kasım’a kadar yanıtlaması istemiyle Aktaş’ın durumuna ilişkin sorular gönderdi.

AİHM Türkiye’den şu soruların cevabını istedi:

“1-Menemen R Tipi Hapishanesi’nde kalan başvurucunun fiziksel durumu hakkında bilgi veriniz?
2- Başvuru sahibine kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yer tahsis edilmiş mi ya da kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için hücresinin fiziksel koşulları düzenlenmiş mi?
3- Başvuru sahibi giyinmek, duş almak gibi günlük temel ihtiyaçlarını nasıl karşılamaktadır?
4- Hapishane yönetimi yukarıda belirtilen ihtiyaçlarını karşılamak için tutuklu arkadaşlarından yardım almak gibi başvuru sahibinin hapishane koşullarını yumuşatmak adına herhangi bir uygulama yaptı mı?
5- Başvuru sahibinin ailesi ve diğer tutuklularla görüme ve iletişimine dair uygulanan sınırlamalar nelerdir?”

Sürgünlerle işkence yapılıyor!

1988 doğumlu olan Ergin Aktaş’ın sol kolu dirseğine yakın yerden, sağ kolu da bilekten kesilmiş durumda. Elinin ve kolunun kesilmesine yol açan patlamadan önce de başından vurulmuş. Bu nedenle kafasında çizik bulunuyor. Konuşmakta zorlanıyor ve unutkanlık yaşıyor. Bunlara ek olarak da KOAH hastası ve mide ülseri.

Erzurum, Metris, Ümraniye ve Silivri hapishanelerinde tutulan Aktaş, 2016 yılının Nisan ayında İzmir Menemen R Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildi. Avukatların Türkiye’de yaptığı tüm girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine uluslararası hukuk kurumlarına başvurular yapıldı. Avukatlar Gülizar Tuncer ve Fazıl Ahmet Tamer, “yaşama hakkı ihlali ve işkence yasağına aykırılık” gerekçeleriyle AİHM’e “acil tedbir” başvurusunu yapmıştı. Anayasa Mahkemesi’ne 2014 yılında yapılan “acil tedbir” başvurusuna, 2 yıl sonra gelen yanıtta, “İşkence ve aşağılayıcı muamele yok” denilmişti.

Raporlara rağmen tahliye edilmiyor!

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlalini görmeyen kararına rağmen, Adli Tıp Kurumu’nun Ergin Aktaş hakkında üç raporu bulunuyor. ATK, 12 Temmuz 2013, 30 Nisan 2014 ve 17 Şubat 2016 tarihli raporlarında Aktaş’ın yaşadığı ağır sakatlık nedeniyle cezaevinde yaşamını tek başına idame ettiremeyeceği yönünde rapor verdi. Ancak buna rağmen mahkeme ve savcıların “toplum için zararlı” kararları üzerine Ergin Aktaş tahliye edilmedi.

Kaynak: ANF

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR