Aileler dolandırıcıların hedefinde

Farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren ancak cenazeleri hakkında bir bilgi edinemeyen PKK’lilerin aileleri, dolandırıcıların hedefinde. Ailelere ulaşan bir şebekenin, para karşılığında çocuklarını getireceklerini ileri sürerek aileleri dolandırdığı ortaya çıktı

Bölgede farklı tarihlerde devlet güçleri ile yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden PKK’lilerin cenazeleri hakkında henüz bir bilgi edinemeyen aileleri, dolandırıcıların kıskacında. Amed’de oturan ve dolandırıcıların iletişime geçtiği güvenlik gerekçesiyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen bir aile, yaşadıklarını anlattı. Çocuğunun Ekim 2016’da Colemêrg’te (Hakkari) çıkan bir çatışmada yaşamını yitirdiğini öğrenen ve tüm girişimlerine rağmen aylardır cenazesine ilişkin bilgi edinemediğini belirten PKK’linin annesi, 10 gün önce gelen bir telefon ile ister istemez umutlandığını söyledi.

‘Çocuğunuz yaşıyor dediler’

Kendisini 0535 027…. numarasından arayan kişinin ilk olarak “Size müjdeli bir haber vereceğim. Oğlunuz yaşıyor” dediğini aktaran anne, kendisini ilk olarak arayan erkeğin çok anlaşılamayacak derecede bozuk bir Kürtçe ile konuştuğunu belirterek, “Karşıdaki erkeğe Türkçe olarak kendisini anlamakta zorlandığımı belirtmemin ardından telefonu bir kadın aldı ve anlaşılır düzgün bir Kürtçe ile konuşmaya başladı. Defalarca aynı numaradan arandım” bilgisini verdi.

Herşeyi biliyordu

Telefondaki kişinin kendisine “Oğlunuz yaralı halde yanında 3 arkadaşıyla Güney Kürdistan’da bulunan amcaoğlumun evine sığınmışlar” dediğini aktaran anne, “İnsan cenazesini, mezarını görmeyince ister istemez biraz inanıyor. Ben de bir umut onlarla konuşmaya devam ettim” dedi. Karşıdaki kişinin kendisi, ailesi ve eşinin nerede çalıştığına kadar bilgi sahibi olduğunu ve her şeyi doğru bildiğini anlatan anne, “O kadar gerçekçi konuşuyordu ki, ben de artık ailemiz ile ilgili bilgileri oğlumdan öğrenmiş olabileceklerine inandım” diye belirtti.

2 bin 600 dolar istediler

Karşıdaki kişiden tam emin olabilmeleri için kendilerine çocuklarının bir fotoğrafını göndermelerini istediğini sözlerine ekleyen anne, “Bize bir fotoğrafını attılar ama o anki heyecan ile fotoğrafın montaj olduğunu fark edemedik” dedi. Karşıdaki kişinin çocuklarını kaçakçıların sayesinde Türkiye’ye getirebildiklerini ve İstanbul’da olduklarını söylediğini vurgulayan anne, kendilerine, “Size bir adres göndereceğiz ve 2 bin 600 dolar ile o adrese gelin. Parayı verirseniz çocuğunuzu teslim ederiz” denildiğini aktardı. Bunun üzerine İstanbul’a gittiğini ve bir adres istediklerini anlatan anne, “Whatsapp’tan bir kağıt parçası üzerine ‘Karayolları Galeri Caddesi Dere köprünün yanındaki Opet’ yazılı bir fotoğraf atıldı. İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinin Küçükköy Semti’nde bir yerdi burası. Gittiğimde gelmemin istendiği adresin Küçükköy Polis Amirliği’nin tam kapısına denk geldiğini fark ettim” dedi.

Başka aileler de var

Bir saatten fazla beklediğini, ancak kimsenin gelmediğini anlatan anne, “Telefondaki kişi tek başıma gelmemi istemişti ama biz 4 kişi gittik. Muhtemelen bu yüzden gelmediler” dedi. Gelmemeleri üzerine ısrarla numarayı aradığını söyleyen anne, kişinin kendisine “Arkadaşlar gelemedi. Daha sonra tekrar haber veririz” dediklerini aktardı. Kendilerine gönderilen fotoğrafta oğlunun yüz kısmının internette bulunan bir fotoğraftan alınarak, başka bir fotoğrafa montajlandığını fark ettiklerini dile getiren anne, kendileri gibi Rojava, Amed ve İstanbul’dan da farklı ailelerin kandırılmaya çalışıldığını ve aynı adrese gelmelerinin istendiğini sözlerine ekledi.

AMED / dihaber

EN SON EKLENENLER