Ailelere psikolojik işkence: Çocuğunuz yaşamını yitirdi, gidin cenazesini alın!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, HPG’li Sinan Tekin’in ailesine giderek, “Oğlunuz çatışmada yaşamını yitirdi, gidip cenazesini alın” dedi. Günlerdir gidilmedik yer bırakmayan Tekin Ailesi, “Devlet bizi kandırarak oradan oraya yolladı” diyerek, devletin kendilerine psikolojik işkence yaptığını belirtti.

Ağrı’nın Doğubayazıt ve Diyadin ilçeleri ile Van’ın Çaldıran ilçesi arasında bulunan Tendürek bölgesinde 24 Mayıs’ta başlayan askeri operasyon sürerken, Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, HPG’li Sinan Tekin’in ailesine giderek, “Oğlunuz çatışmada yaşamını yitirdi, gidip cenazesini alın” dedi. Günlerdir gidilmedik yer bırakmayan Tekin Ailesi, “Devlet bizi kandırarak oradan oraya yolladı” dedi.

‘JANDARMA VE EMNİYET OYALADI’

Ağrı’nın Cezaevi mahallesinde yaşayan Tekin’in babası Nizamettin Tekin, 26 Mayıs’ta 3 akrep tipi zırhlı araçla evinin önüne gelen polisin, “Bize bilgi geldi. Tendürek’ten haber verdiler oğlunuz öldürüldü. Diyadin’e gidip oğlunuzun cenazesini alın” dediğini ancak günlerdir bu iddiaya dair hiçbir gelişmenin yaşanmadığını söyledi. Tekin, “Ertesi gün sabah saat 07.00’da Diyadin Jandarma Karakolu’na ve Diyadin Emniyet Müdürlüğü’ne gittik. Ancak iki kurum da bizi oyalayarak Ağrı Savcılığı’na yönlendirdi” diye konuştu.

‘ÇATIŞMA ALANINDAN CENAZEYİ ALAMAZSINIZ’

Ağrı Savcılığı ile görüştüğünü fakat bir sonuç alamadığını dile getiren baba Tekin, şunları aktardı: “Savcılığa gittik. Savcı telefonu çıkardı ve oradan bir yazı okudu, ‘Evet oğlunuz ölmüş. Ancak siz çatışma alanından cenazeyi alamazsınız. Bizim de elimizden bir şey gelmiyor’ dedi. Ben de savcıya ‘Biz ne yapacağız bize siz haber verdiniz’ dedim.”

‘HASTANENİN MORGUNA BAKTIM’

Bir gün sonra Diyadin Devlet Hastanesi’ne gittiğini ancak orda cenazelerin olmadığını belirten Tekin, “Hastanenin morguna baktım. Oğlum orada yoktu. O gün bu gündür çaresizce bekliyoruz. Bu yanlış bir politikadır ve kirli bir siyasettir. Devlet bizi kandırarak oradan oraya yolladı. Eğer oğlum yaşamını yitirdiyse ve bunu biliyorlarsa cenazemizi versinler. Sağ ise neden ölü diyorlar? Öldü mü kaldı mı? Bunu bilmeden neden bizi kandırdılar” diye sordu?

‘DEVLET BİZİ KANDIRDI’

Polisin kapısına geldiği günden bu yana gitmedikleri devlet kurumunun kalmadığını vurgulayan Tekin, devletin kendilerine psikolojik işkence yaptığına vurgu yaparak, “Devlet bile bizi kandırdıysa kime inancağız? Kapı kapı dolaştık. Karakol, emniyet, hastane bütün kurumlara gittik. Psikolojimiz bozuldu” dedi.

SOYLU ‘BİRAZ DARBE VURDUK’ DEMİŞTİ

Ağrı Valiliği, 26 Mayıs’ta Tendürek Dağı’nda çıkan çatışmada, 3 uzman çavuş ile bir korucu ve 29 HPG’linin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Ağrı, Diyadin ve Doğubayazıt’taki hastanelere şuana kadar hiçbir cenazenin getirilmediği belirtilirken, 28 Mayıs’ta bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biraz darbe vurduk” açıklamasını yapmıştı.

HPG ise halen yoğun sevkiyatın yapıldığı alanda çıkan çatışmalarda 45’in üzerinde askerin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR