Ailesi Maraş Katliamı’ndan kaçtı, kendisi Kanada’da doğdu ve şimdi Rakka’da

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ailesi Maraş Katliamı’ndan kaçan ve kendisi Kanada’da dünyaya gelen Şoreş Pazarcık, “Maraş’ta insanları katleden radikal İslam şimdi Suriye topraklarında canlandırıldı. Onların tekrar halkı yok etmelerine izin vermeyeceğiz” diyerek Rojava’ya geliş nedenini anlattı.

Rakka’da Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) DAİŞ’e karşı başlattığı “Büyük Savaş” 14’üncü gününde. Sînaa mahallesi ile QSD 5 mahalleyi denetimine aldı. Operasyonda bir çok yerel güç yerini alırken, Enternasyonalist savaşçılar da ön cephelerden ayrılmak istemiyor. Yaşadığı Kanada’dan halkı için Rojava’ya geçen 26 yaşındaki Soreş Pazarcık bunlardan sadece birisi. Maraş Katliamı’ndan sonra ailesinin Kanada’ya göç ettiğini söyleyen Pazarcık, sürgünde dünyaya geldiğini belirterek, “O dönemde radikal İslam Maraş’taydı. Şimdi ise Suriye topraklarında canlandırıldı” dedi.

‘KENDİMİ TANIMAK İÇİN ROJAVA’DAYIM’

Yeniden kendini tanımak için Rojava topraklarına geldiğini ifade eden Pazarcık, Kanada’da neredeyse öz yaşamından koparıldığını kaydetti. Kendine Rojava’da yaşam bulduğunu ifade eden Pazarcık, Ortadoğu’nun tek tipleştirilmeye çalışıldığını ve bütün farklılıkların radikal İslam eliyle yok edilmeye çalışıldığını vurguladı.

‘KENDİMİ TANIYORUM’

Kanada’da doğup büyüdüğü için kültüründen uzaklaştığına değinen Pazarcık, “Ailem de neredeyse asimile olmuş durumdaydı. Zaten benim buraya gelmeme karşı çıktılar. Halen bu tutumları devam ediyor. Ben buraları tercih ediyorum. Çünkü hiç tanımadığım ve görmediğim kültürümü yavaş yavaş tanıyorum. Kanada başta olmak üzere tüm dünyanın burayı bilmesi gerekiyor” dedi.

Pazarcık, halkının dört parçada büyük acılar ve zorluklarla karşılaştığını belirterek “Şimdi bu topraklarda kendimizi bulabilmek için bir ideoloji doğdu. Bu da yavaş yavaş yaşam buluyor. En önemlisi ise biz Kürtler kimiz, sorusu çıkıyor karşımıza. Buna cevap vermek için buradayız” diye konuştu.

Avrupa’da göçmenlerin en büyük esareti yaşadığını dile getiren Pazarcık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bunu fark ettiğim için oradan uzaklaştım. Burada kadınların önünü açtığı bir yaşam var. Biz burada hep beraber savaşıyoruz. İnşa edilen bu yaşam ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyada yaşanan krize de çözüm olabilir. Ortak kolektif bir yaşam kuruyoruz. Dolayısıyla herkes buraya ait hissediyor.”

MARAŞ’TA İŞ BAŞINDA OLAN RADİKAL İSLAM SURİYE’DE

Pazarcık, Rakka’nın kendileri için çok önemli olmadığını, ancak insanlığın bu illetten kurtulabilmesi için oranın da özgürleştirilmesi gerektiğini belirterek, “Maraş’ta insanları katleden radikal İslam şimdi Suriye topraklarında canlandırıldı. Onların tekrar halkı yok etmelerine izin vermeyeceğiz. Bu sefer saldırılarına hazırlıklıyız” dedi.

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR