AK Parti’nin bölgedeki oyları düştü

Post date:

Author:

Category:

Yaygın bir şekilde Kürt seçilmişlerinin tutuklandığı bir dönemde, Kürt seçmenin nabzını tutan Avrasya Kamu Araştırmaları Merkezi’nin (AKAM) bir araştırmasına göre, AK Parti bölgede oy kaybederken, seçmenin yüzde 80’i ise Kürt siyasetçilerin siyasi gerekçelerle tutuklandığı düşüncesinde.

Avrasya Kamu Araştırmaları Merkezi (AKAM), Kürtlere yönelik başlatılan saldırılar ve sonrasında yaşanan siyasi tartışmalara ilişkin Kürt seçmeninin nabzını tutan önemli bir araştırmaya imza attı. 5-9 Aralık tarihleri arasında, Erzurum, Malatya, Diyarbakır, Van, Urfa, Siirt, Mardin, Batman gibi kentlerde bin 200 kişi ile görüşerek yapılan araştırmada, önemli sonuçlar ortaya çıktı.

HDP ve DBP Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri ile DBP’li belediye eşbaşkanlarının tutuklanarak yerlerine kayyımların atandığı bir dönemde gerçekleştirilen araştırmada, milletvekillerinin tutuklanması, olası bir başkanlık referandumu, olası bir seçimde kime oy verileceği gibi sorular yöneltildi.

AK PARTİ’NİN BÖLGEDE OYLARI DÜŞÜYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 35,08’i, 1 Kasım seçimlerinde HDP’ye, yüzde 31,33’ü AK Parti’ye yüzde 3,08’i CHP’ye oy verdiğini belirtirken, yüzde 28’lik bölümü ise 1 Kasım’da oy kullanmadığını belirtti.

Aynı katılımcıların yüzde 35,97’si bugün bir seçim olması halinde HDP’ye, yüzde 30,11’i AK Parti’ye, yüzde 4,69’u CHP’ye oy vereceğini belirtti. Buna göre HDP’nin yüzde 1 oranında, CHP’nin yüzde 1,5 oranında oy arttırdığı gözlenirken, AK Parti’nin oylarında 1,22 oranında kayıp yaşandı. Bu verilere kararsızlar dağıtılmadı.

HDP MECLİS’TE KALMALI

Yine ankete katılanların yüzde 57’si, HDP’siz bir Meclis’in Türkiye’yi daha iyi yönetemeyeceği görüşünde.

AK Parti seçmenin yüzde 44’ü, HDP seçmeninin yüzde 59’u, kararsızların yüzde 57’si, oy kullanmayacağını belirtenlerin yüzde 47’si, HDP’nin mutlaka Meclis’te olması gerektiği yönünde kanaat bildirdi.

AKP’Lİ KÜRTLERDE HDP’LİLERİN NİYE TUTUKLANDIĞINI BİLİYOR

Araştırmada ortaya çıkan en çarpıcı sonuç ise, siyasilerin ve belediye başkanlarının tutuklanmasına ilişkin sorulan soruya verilen yanıtta ortaya çıktı.

“Selahattin Demirtaş, başkanlık konusunda hükümete destek verseydi yine de tutuklanır mıydı?” şeklinde yöneltilen bir soruya, AK Partili Kürt seçmenin yüzde 65,9’u, HDP seçmenin yüzde 88’i, diğer partilere oy verenlerin yüzde 79’u, kararsızların yüzde 71’i, oy kullanmayacağını belirtenlerin yüzde 73,5’i “hayır tutuklanmazdı” yanıtı verdi.

Bu sonuç katılımcıların ortalama yüzde 80’inin HDP’lilerin ve Kürt seçmenlerin siyasi nedenlerle tutuklandığını gösterdi.

BAŞKANLIĞA KÜRTLERDEN DESTEK YOK

Ankete katılanların yüzde 42,5’i, Başkanlık sisteminin referanduma sunulması halinde ‘Hayır’ oyu kullanacağını belirtirken, katılımcıların yüzde 21,75’i kararsız olduğunu belirti.

SEÇMEN BASKIDAN DOLAYI TERCİHİNİ GİZLİYOR

Araştırmayı yapan AKAM Koordinatörü Kemal Özkiraz, araştırmayı esas olarak, Kürtlerin parti tercihlerini öğrenmek için değil, günlük siyasi gelişmelerin seçmen üzerindeki etkilerini öğrenmeye çalıştıklarını ancak ortaya çıkan sonuçların önemli olduğunu bildirdi. Özkiraz, seçmenlerin bir kısmının baskıdan dolayı tercihlerini saklama eğiliminde olduklarını gözlemlediklerini belirtirken, “Yine de özellikle Kürt seçilmişlere yönelik ciddi bir tepki olduğunu görüyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR