Akademisyen Mungan: Bu gidişat katiyen devam edemez

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Yan yanayız, bir aradayız” çağrısını PİRHA’ya değerlendiren Yardımcı Doçent Esra Mungan, farklı kesimler olarak ortak bir sözü kurabileceğimizden çok eminim” dedi. “Bu ülke bu gidişatla katiyen devam edemez” diyen Mungan, “Bütün bu insanlarla bu haksızlığa karşı hayır demeyi bileceğiz ve biz hep birlikte AKP’ye coşkuyla oy veren kişileri de kapsayacak bir toplumsal sözleşmeyi, anayasayı inşa etmeyi bileceğiz” diye konuştu. 

‘Tek adam rejimi ve partili devlete, adaletsizlik ve hukuksuzluğa, Meclis’in etkisizleştirilmesine, her çeşit muhalefetin baskı ve tehditle sindirilmesine karşıyız.’ diyen 1000 kişi dün biraraya gelerek, Türkiye’de artan baskılara karşı “Yan yanayız, bir aradayız” çağrısı yaptı ve herkesi aynı çatı altında toplanmaya davet etti.

“Yan yanayız, bir aradayız” çağrısını PİRHA‘ya değerlendiren Yardımcı Doçent Esra Mungan, asgari müşterekleri bulma arayışında olduklarını belirterek, “Buradaki imza yelpazesi akademisyenleri de aşan bir imza yelpazesi. Çok çeşitli meslek gruplarından ya da ev kadınlarının, çalışmayan insanların, emekçilerin, işi olmayanların imza attığı bir deklarasyon” dedi.

“Bu Suça ortak olmayacağız metnine atılan imzaları hatırlatan Mungan, “İlk etapta 1128 imzalı, akabinde de 2212’ye çıkmıştı, sonra durdurmuştuk. Bir imza metninin bir fark yaratabileceğini görmek açısından iyi bir şeydi. Bir bakıyoruz bu insanlar hala ses vermeye devam ediyor, bunu da imzalıyorlar. Bütün diğer kesimleri buna dahil etmek istiyorum” diye konuştu.

“HALA CESUR GAZETECİLER VAR”

Hala cesur gazetecilerin olduğunu vurgulayan akademisyen Mungan, PİRHA’yı da kastederek, şunları ifade etti:

“Sizler öylesiniz. Bu kadar gazeteci hapisteyken, hala bağımsız, tarafsız gerçek gazetecilik yapmayı sürdüren cesur insanlar var. Biz hepimiz direnmeye ve doğru sözü söylemeye devam edeceğiz. Doğru sözün gücüne çok inananlardanım. Ve biz mutlaka ve mutlaka bu kadar farklı kesim 16 Nisan’da hayır demiş bu kadar farklı kesimler olarak, ortak bir sözü kurabileceğimizden çok çok eminim.”

“HERKESİ KAPSAYACAK BİR ANAYASAYI İNŞA ETMEYİ BİLECEĞİZ”

Yıldönümü nedeniyle Gezi direnişine de değinen akademisyen Esra Mungan, Gezi’de farklı kesimlerin biraraya gelmesinin önemine işaret etti. Ülkedeki bu gidişatın devam edemeyeceğini kaydeden Mungan şunları vurguladı:

“2013’te bunu bir nebze başarmıştık. Çünkü Gezi’de de biraraya hiç gelmeyecek kesimler ilk defa bir araya gelmişti. Ama eksik kesimler vardı. Şu an bütün bu OHAL rejimiyle, bu hukuksuz ve gayrimeşru KHK’larla etkilenen insan sayısı o kadar misli misli arttı ki aslında kendi tabanlarına da sıçramış durumda. Binlerce öğretmen işsiz ve sivil ölüme yatırılmış durumda KHK listelerinde oldukları için. Bütün bu insanlarla bu haksızlığa karşı hayır demeyi bileceğiz ve biz hep birlikte AKP’ye belki de coşkuyla oy veren kişileri de kapsayacak bir toplumsal sözleşmeyi, anayasayı inşa etmeyi bileceğiz. Bunu yapmamamız için hiçbir neden yok. Şimdi her zamankinden de daha önemli. Çünkü bu ülke bu gidişatla katiyen devam edemez. Bir ülkede her iki kişiden biri terörist olamaz.”

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR