Akademisyen Yörük: Medya üzerinden sahte bir zafer yaratılmak isteniyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Efrin operasyonunu “işgal girişimi” olarak yorumlayan Yrd. Doç. Dr. Zafer Fehmi Yörük, “Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan beri gerçekleştirdiği ikinci işgal girişimidir” diyerek, AKP’nin medya üzerinden sahte bir zafer yaratmak istediğini söyledi.

Türkiye’nin Efrin’e yönelik 20 Ocak’ta başlattığı operasyon karadan ve havadan yapılan saldırılarla devam ediyor. Şu ana kadar onlarca sivilin hayatını kaybettiği saldırıları ve Türkiye’de yaratılmak istenilen ortamı Medya İletişim Uzmanı ve Teorisyen Yrd. Doç. Dr. Zafer Fehmi Yörük değerlendirdi.
AKP’nin başlatmış olduğu saldırıları “İşgal girişimi” olarak değerlendiren Yörük, “Türkiye’nin 1974 yılında gerçekleştirmiş olduğu ‘Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan beri gerçekleştirdiği ikinci işgal girişimidir. Türkiye daha önce başka sınır ötesi operasyonlar yaptı ancak bu defaki operasyon bir işgal girişimi olarak görülüyor. Aynı Kıbrıs’ta yayın yapan Afrika Gazetesi’nin haberi gibi değerlendirilebilinir. Bu manşet Efrin operasyonu ile ilgili atılan en doğru manşetlerden biriydi” dedi.
‘SAHTE BİR ZAFER YARATILMAK İSTENİYOR’
Türkiye’nin Efrin’e dönük saldırılarını büyük bir askeri güç ve ÖSO adı altındaki gruplarla sürdürdüğünü belirten Yörük, Efrin tarafında büyük bir direnişi takip edebildiklerini söyledi. Efrin’in Türkiye’ye bugüne kadar oluşturduğu bir tehdit olmadığını da sözlerine ekleyen Yörük, uluslar arası basın yayın organlarında işin gerçek yüzünün daha net olarak görülebildiğini aktardı. Türk medyasının gerçeğin üstünü örterek yapılan operasyona katkı sunmaya çalıştığını ve sahte bir zafer yaratmaya çalıştığını vurgulayan Yörük, uluslararası kamuoyunda da Suriye’nin en huzurlu bölgesinin Efrin olduğunun net bir şekilde yazılıp çizildiğini ifade etti. Operasyonun boyutları ve yaşananların çarpıtılması ya da yazılmamasının yanında çarpıtılan bir diğer gerçeğin de Efrin’in demografik yapısı olduğunu kaydeden Yörük, hükümetin Efrin’in demografik yapısına dair söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.
‘GERÇEĞİ DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR’
Efrin’in normal nüfusunun 200 bin civarında olduğunu resmi kayıtlarda ve daha önceki araştırmalarda görebildiklerini aktaran Yörük, “Şu andaki nüfusu ise bir milyona yaklaşmıştır. Bunun nedeni de Suriye’de savaştan kaçmak zorunda kalanların güvenli olduğu için Efrin’e yerleşmesidir. Bu kadar barış içinde huzur içinde yaşayan bir bölgeye böyle bir operasyon düzenlemek kimsenin kabul edeceği bir operasyon değildir. Böyle yalan yanlış haberlerle de bu gerçeği değiştirmek mümkün değildir” diye konuştu.
‘AKP OPERASYONU ESAD’A VEKALETEN YÜRÜTÜYOR’
Efrin’e dönük saldırılarda ABD’nin yapmış olduğu açıklama ile sorumluluğu Rusya’ya attığını aktaran Yörük, şöyle dedi: “Suriye’nin batısından iş Rusya’ya kalıyor. Belli ki Rusya Türkiye ile bir anlaşmaya varmış bunuyor. Rusya’nın onayı olmadan böyle bir operasyona girişmesi kesinlikle mümkün değil. Rusya’nın neden böyle bir operasyona onay verdiği ya da beklentisinin ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Yaşananların üçüncü bir tarafı da var. Baas rejiminin de saldırıları izlemekle yetinmesi Efrin ile ilgili beklentileri olduğunu gösteriyor. Türkiye bu operasyonla Esad’ın da beklentilerine hizmet ediyor. AKP bu operasyonu Baas rejimine yani Esad’a vekâleten yürütüyor da diyebiliriz aslında.”
‘AKP İÇİN BAŞARISIZLIKLARLA DOLU BİR OPERASYON’
Efrin’e dönük operasyonda Türkiye’nin kısa vadede başarı sağlamasının olasılıklar arasında olduğunu da belirten Yörük, uzun vadede ise Türkiye halkları ve AKP için başarısızlıklarla dolu bir operasyon olduğunu söyledi. Operasyonun Türkiye’ye ekonomik ve politik sonuçlarının olacağının altını çizen Yörük, “AKP hükümeti dünya nezdinde zaten izole olmuş durumda. Bu harekât da zaten bu izolasyonun bir parçası. Burada kısa ve orta vadede ekonomi ciddi anlamda etkilenecektir. Ki şimdiden etkilenmeye başladığını söyleyebiliriz” dedi.
‘TÜRKİYE’NİN SİYASİ VE DEMOKRATİK YAPISI OLUMSUZ ETKİLENECEK’
Esas olarak Türkiye’nin siyasi ve demokratik yapısı açısından olumsuz sonuçların ortaya çıkacağını belirten Yörük, “Bu operasyon AKP-MHP hükümetinin kendisini konsolide etme girişimidir. Çünkü bu rejim bir çatışma olmadan yaşayamayacak bir rejim. Sürekli kendisine bir çatışma yaratmaya çalışıyor. Sürekli bir güvenlik söylemi üzerinden kendisini var etmeye çalışıyor. Ve bu operasyonda bu çerçevede başlatılmış bir operasyondur” diye konuştu.
‘NE ZAMAN SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNDULAR Kİ’
AKP’li yetkililerin “Suriye’nin toprak bütünlüğünü” savundukları yönündeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Yörük, “Türkiye ne zaman Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunmuş ki, bugün savunacak. Düne kadar Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmak için IŞİD’i bile oraya gönderen ülke Türkiye. Onun için  kediler bile güler bu argümana. Sonuçta Türkiye’nin girdiği yerden çıkmak bilmediğini biliyoruz. Irak’ta benzer bir argümanla girdi ve halen çıkmadı. Sorunlar yaşanmasına rağmen. Şimdi muhtemelen Suriye’de Cerablus-El Bab hattında da benzer bir şekilde üsleniyor. Efrin’de de aynı şeyi yapmak isteyecektir. Efrin’de de bunu amaçladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi girebilirse. Sonuçta YPG’nin de ciddi bir direniş ile bu operasyonu karşıladığını görüyoruz.”
MA / Ahmet Kanbal
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR