Akademisyenler ‘#HayırGitmiyoruz’ dedi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile ihraç edilen akademisyenler Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü alınmıyor. Polis kampüse girmeye çalışan akademisyenlere saldırdı. Mülkiyeliler Birliği ve SBF’de başlayan forumdan ‘#HayırGitmiyoruz’ sonucu çıktı

Ankara Üniversitesi’nde 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyenler rektörlük kararıyla kampüse alınmıyor. Üniversiteye gelen akademisyenlere polis saldırdı. Bir sivil polis tarafından yumruklandığını söyleyen ihraç edilen akademisyenlerden Cenk Yiğiter, “Bazı arkadaşlarımıza da çevik kuvvet tarafından şiddet uygulandı. Bütün bunlar kampüsün güvenlik amirinin gözü önünde oluyor” dedi. Ankara Üniversitesi’nden dün ihraç edilen akademisyenler, kendilerine destek veren sendikacılar, arkadaşları ve öğrencileri ile ‘inatla gitmiyoruz’ diyerek üniversitede kalmışlardı. Üniversitenin Cebeci Kampüsü’nde bu sabah Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Şubesi’nin çağrısıyla ‘Büyük Buluşma’ eylemi yapılacaktı. Kampüse başka fakültelerden gelen öğrencilerin girmesine de izin verilmiyor. Polis akademisyenlerin kampüse alınmamasını İçişleri Bakanlığı talimatı olduğunu söyledi.

Akademisyenler

Sorumlular hesap verecek

İkinci kez kampüse girmek isteyen akademisyenlere polis engel oldu. Akademisyenler direnirken polis kampüsten uzaklaştırılmaya çalıştı. Öğrenciler ise okul içerisinde hocalarını beklemeye bir süre devam ederken, polis öğrencileri tehdit ederek dışarı çıkarılmasını istedi. Polis tarafından darp edilerek dışarı atılan Siyasal Bilimler Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe kampüse girerek, “Başta sorumluların hesap vereceğini” söyledi.

Polis kampüse girdi

Destek amacıyla kampüse gelen İHD Genel Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan’ın polisin saldırısına maruz kaldı. Polis gazetecilere ve bekleyen kitleye bir kez daha saldırdı. Ardından akademisyenler, polisin işgal ettiği fakülte önüne cübbelerini serdi. Kampüs girişinde polis 5 kişiyi gözaltına aldı. Fakülte içerisinde direnişte olan öğrenci ve akademisyenlere müdahale edileceği anonsları yapıldıktan hemen sonra polis kampüse girdi.

Akademisyenler_1

Akademisyenler gözaltına alınıyor

Polis öğrencilere ve akademisyenlere pilastik mermi ile saldırdı. Polis işkence yaparak direnişçileri ve destekleyenleri gözaltına almaya başladı. Kampüs girişinde de polisin saldırısında İhraç edilen akademisyen Hakan Yüksel, Ar. Gör. Mehmet Yıldırım, Oktay Aydın, Nuray Türkmen, Oktay İnce, İlke Çile, Emre Can Denizhan, Semih Gönen, Hilal Kınay ile Doç. Dr. Emel Memiş gözaltına alındı. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’nın da üzerine yürüyen polis, akademisyenlere sıvı gazla saldırdı, köpeklerle saldırdı. Gözaltına alınan 20’ye yakın kişi Çankaya Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Öğrenciler ve milletvekillerine saldırı

Kampüs dışında bekleyen CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal ve Ali Şeker polis tarafından coplanıp, yumruklandı. Cebeci kampüsü önünde toplanan kitlenin kampüse alınmaması üzerine Yüksel Caddesi’nde bulunan Mülkiyeliler Birliği Vakfı’nın önünde toplanmaya başladı. DTCF’de bekleyen öğrencilere de polis saldırdı. Mülkiyeliler Birliği’nde bekleyenler sürece ilişkin forum düzenliyor. Kampüs içinde ve dışında gerginlik devam ediyor.

ankara_üni_7

Forumun sonucu #HayırGitmiyoruz

Polis saldırısının sonlanmasının ardından üniversiteliler, hem Mülkiyeliler Birliği’nde hem de SBF’de foruma başladı. Forumlardan çıkan ilk sonuç ise yine “#HayırGitmiyoruz” oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yürüyüş

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrenciler de, Ankara Üniversitesi’ndeki saldırılara karşı, “Hakikat ihraç edilemez” diyerek yürüyüş yaptı.

boğaziçi_üni

Mücadele büyüyor

Marmara Üniversitesi (MÜ) İletişim Fakültesi akademisyenleri, meslektaşlarıyla dayanışmak için bir bildiri yayınlayarak, “Utku Uraz Aydın, Burcu Yılmaz ve Emre Tansu Keten’le dayanışmak, Marmara İletişim tarihindeki en önemli dersi dinlemek isteyen tüm meslektaşlarımızı, Ünsal Oskay’ın yıkanmak istemeyen çocuklarını, fakültemizin emekçilerini 15 Şubat Çarşamba saat 12.00’de Nişantaşı Kampüsü önüne bekliyoruz” dedi. MÜ’de KHK ile Utku Uraz Aydın ve Emre Tansu Ketenci ihraç edilmişti.

ANKARA / İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR