Akademisyenlerden 10’u serbest bırakıldı

Post date:

Author:

Category:

Bu sabah gözaltına alınan Dicle Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlerden 10’u, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Dicle Üniversitesi’nde çalışan ve 2 gün önce yayınlanan KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin evine bu sabah baskın yapıldı. Evlerinde arama yapıldıktan sonra gözaltına alınan Eğitim Sen üyesi 13 akademisyen, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne (TEM) götürüldü. İfadeleri alınan akademisyenlerden Fikret Uyar, Zuhal Toker, Emine Meşe, Tahsin Söğüt, Murat Kızıl, Murat Biricik, Yılmaz Turgut, Selçuk Ertekin, İrfan Açıkgöz ve ismi öğrenilemeyen bir akademisyen serbest bırakıldı.

Prof. Süleyman Kızıl ve Prof. Mustafa Oğuz Sinemillioğlu’nun gözaltı süresi uzatılırken, Zeki Kanay’ın ise savcılıkta ifade işlemleri devam ediyor.

Arkadaşları ve aileleri Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde muayeneleri yapıldıktan sonra serbest bırakılan akademisyenleri alkışlarla karşıladı.

“Terör örgütü propagandası” yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan akademisyenlerin telefonlarına el konulduğu öğrenildi.

İhraç edilen ve gözaltına alınan akademisyenler, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR