Akademisyenlere duruşmalara katılma zorunluluğu

Post date:

Author:

Category:

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için haklarında dava açılan üç akademisyen hakim karşısına çıktı. Mahkeme, akademisyenlerin duruşmalara zorunlu katılmaları yönünde ihtarda bulundu.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan İstanbul Üniversitesi’nden üç barış akademisyeni İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. İstanbul Üniversitesi’nden araştırma görevlileri Ferda Karagöz Özenç ile Egemen Kepekçi ve Yrd. Doç. Dr. Hediye Esra Arcan’ın ilk duruşmaları görüldü. İlk olarak İstanbul Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Egemen Kepekçi’nin duruşması görüldü.
Kepekçi’nin hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespitiyle başladı. Kepekçi, savunma için ek süre talep etti. Kepekçi’nin avukatlarından Özlem Ayata, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4 akademisyenin yargılandığı dava dosyasının celbi ve akabinde incelenmesi, dosyaların birleştirilmesi ve derhal beraat talebinde bulundu.
‘GEREĞİ YAPILACAK’
Mahkeme heyeti, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki iddianamenin, tutanakların ve Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301’inci maddesi konusunda Adalet Bakanlığı’na yazılan yazı ve gelen cevabın istenmesine karar verdi. Birleştirme ve derhal beraat talepleri reddedildi. Bir sonraki duruşma 4 Ekim gününe ertelendi.
Mahkeme heyeti kararında, akademisyen Kepekçi’ye sürenin son kez verildiğini belirterek, “Sanığın bir sonraki duruşmaya mutlak suretle katılması, aksi takdirde yasal gereğinin yapılacağı” yönünde ihtar verdi.
Günün ikinci duruşmasında ise İstanbul Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Ferda Karagöz Özenç hakim karşısına çıktı. Duruşmada söz alan Avukat Arın Gül Yeniaras, usule ilişkin savunma yaptı. Müvekkilinin bildiriden imzasını çektiğini söyleyen Yeniaras, bu yargılamayla masumiyet karinesinin ihlal edildiğini söyledi. “İade edilmesi gereken bir iddianame yargılamaya konu olmuştur. Bildiri, hukuki değil siyasi bir şekilde okunmuştur” diyen Yeniaras, derhal beraat ve iddianamenin iade edilmesi talebinde bulundu.
DURUŞMAYA KATILMA ZORUNLULUĞU
Mahkeme heyeti, Yeniaras’ın savunma için süre talebini kabul ederek, bir sonraki duruşmanın 4 Ekim günü görülmesine karar vererek, iddianamenin iadesi ve derhal beraat taleplerinin de usule aykırı olduğu gerekçesiyle reddine karar verdi. Mahkeme başkanı, ikinci duruşmaya katılma ihtarını tekrarlayarak, “Katılmazsanız zorla getirme kararı çıkar” dedi.
DURUŞMA ERTELENDİ
Günün son duruşmasında ise İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hediye Esra Arcan hakim karşısına çıktı. Ercan’ın hazır bulunduğu duruşmada Avukatı Özlem Ayata ve Sevgi Epçeli Arslan, dosyaların birleştirilmesi, derhal beraat kararı verilmesi ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2016/65 esas sayılı dosyanın celp edilmesi yönündeki taleplerini yineledi.
 Mahkeme heyeti, duruşmayı 4 Ekim gününe erteledi.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR