AKD: Artık Yamanlar Cemevine ilişkin bir talepte bulunmayacağız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Kültür Dernekleri Yamanlar Cemevindeki tartışmalarla ilgili yeni bir karar aldı. AKD artık Yamanlar Cemevine dair bir hak talebinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Genel Merkezin yayınladığı yazili açıklamada “Alevi Kültür Dernekleri örgütlülüğü olarak bu saldırılardan çekindiğimizden değil Alevi edep erkan terbiyesi ve örgütsel sorumluluğumuzun gereği ve “GÖRDÜĞÜNÜ ÖRT GÖRMEDİĞİNİ SÖYLEME-KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR” anlayışımızdan dolayı daha fazla canımızın zarar görmemesi, YOL’umuzun kutsiyeti, alevi birlikteliğinin bozulmaması adına “Yamanlar Cemevi Yönetimi” kaosundan uzak durmaya ve İzmir Büyükşehir Belediye yönetiminin tasarrufunu kullanması noktasında bir talepte bulunmamaya karar verdik.” denildi.

AKD ayrıca Yamanlar’da başka bir yerde ikamet etmek üzere şube acaklarinida duyurdu.

AKD’nin  açıklaması şöyle:

Aevilerin örgütlenme ve hak mücadelesinde yıllardır emek veren genel merkez yöneticilerimiz, şube başkanlarımız ,değerli üyelerimiz, yol arkadaşlarımız canlar kutsal saydığımız değerler uğruna ser verip sır vermeyen ulularımız aşkına hepinizi muhabbetle saygıyla selamlıyoruz.

Bilindiği üzere 25 yıldır Alevi Kültür Dernekleri olarak müsahip kurumlarımızla birlikte hayatın her alanında omuz omuza alevi örgütlenmesi ve hak mücadelesinde yerimizi alarak emek vermeye devam ediyoruz. Ancak duruşumuzdan ve etkinliğimizden rahatsız olanların tertiplerine, ayak oyunlarına karşı dik durmaya çalışırken son yıllarda ,birlik ve dirliğimizi bozmak , kurumlarımızı dizayn etmek ,alevi inancını ve örgütlenmesini politik ve ideolojik temelli çıkarlarına alet etmek isteyenler merkezi örgütlülüğümüzü hiçe sayarak kurumlarımıza zarar vermeye başladılar.
“Her ağacın kurdu kendi özünden olur” özdeyişini doğrularcasına son yıllarda çalışmaları eleştirmek, demokratik talepler, özgürlükler adına yöneticilerimize , üyelerimize hakaretlere varan , kurumsal disiplini ve hiyerarşik yapıyı yok saymaya başlayan ,alevi edep ve erkanına, dernek tüzüğü ve genel merkez kararlarına uymayan, demokratik teamüller çerçevesinde tüzüğümüz hükümlerini işleterek Karşıyaka şubemizi 9 ay önce kapatmak zorunda kaldık.
Aradan geçen sürede üyelerin önünde alevi hukukuna sarılan ancak işlerine gelmediğinde derneğimizi mahkemelere şikayet edip dava açan yazılı ve görsel basında sosyal medyada Derneğimiz Genel Başkanı Doğan Demir, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Görer başta olmak üzere bütün yöneticilerimizi hedef gösteren, toplum nezdinde küçük düşürmeye çalışan, hakaretlerde bulunan hınzır paşalı anlayış tarafından geçtiğimiz hafta içinde Alevi edep ve erkanına yakışmayan bir anlayışla İzmir ortasında insanların gözü önünde Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez Yöneticileri ve şube başkanlarımızın da içinde bulunduğu canlarımıza fiili saldırı ve linç girişiminde bulunulmuş ,hakaret içeren sataşmalar yapılmıştır.
“Yetmiş iki millete bir nazarda bakan” “Düşmanınızın bile insan olduğu unutmayın “ diyen bir öğreti adına hizmet aşkıyla tutuşan bu tutarsız ,makam ve mevki hırsıyla hareket eden anlayış 14 yıldır özveri ile birlikte çalıştıkları yol arkadaşlarını her defasında ağır tahriklerle provakasyona getirmeye çalışmışlar, kurdukları başka bir dernekle 14 yıldır hizmet yaptığımız binaya Alevi Kültür Dernekleri yöneticilerinin hizmet yapmalarını engelleyerek Alevileri toplum gözünde birbirleri ile kavga eden konuma durumuna düşürmüşlerdir.
Geçen hafta yapılan bu saldırı şiddet ve dayatma ile haksızlık ve utanmazlıklarını dayatmaya çalışanları, destekleyenleri, bu saldırıya zemin hazırlayanları nefretle kınıyoruz. Yapılan saldırılar kişilere değil kurumumuza ve yolumuza yapılmıştır. Kin ve nefret dolu davranışların değerlendirmesini “kıblesi insan olanların “ alevi namus ve vicdanlarına bırakıp bu özü çürük anlayışı aramızdan ayıklayacağımızı bildirmek isteriz.
Halk Ozanı Mahsuni bir deyişinde:
Uzaktan yakından yuh çekme bana
Sana senin gibi baktım ise yuh
Efendi görünüp bütün canlara
Hakkın binasını yıktım ise yuh.
derken insan gönlünü kırmak bir yana yol arkadaşına şiddet uygulayan hakaret eden ,alevi canları küçük düşüren yola zarar veren kendini ve haddini bilmezleri anlatmış yıllar önce.
AKD genel merkezi olarak Yamanlar Cemevinde yaşanan sıkıntının sonra erdirilmesi ve devam eden sorunun karşılıklı diyalog ile çözümü yerine, orta yolcu politikacı tavrıyla hareket eden İzmir büyükşehir belediyesi yetkili bürokratları ve yönetiminin Türkiye kamuoyunda 25 yıllık Alevi örgütlülüğü ve toplumsal mücadelesini veren yüzlerce şubesi ve yüz bine yakın üyesi olan bir kurumsal yapıyı muhatap kabul etmeyerek, Alevi Kültür Dernekleri örgütlülüğüne sıradan bir yapı anlayışı ile bakan ve söz konusu sorunun çözümüne odaklı irade ortaya koymamasını kınıyor bu tutumu uygun bulmadığımızı belirtiyoruz.

Alevi Kültür Dernekleri örgütlülüğü olarak bu saldırılardan çekindiğimizden değil Alevi edep erkan terbiyesi ve örgütsel sorumluluğumuzun gereği ve “GÖRDÜĞÜNÜ ÖRT GÖRMEDİĞİNİ SÖYLEME-KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR” anlayışımızdan dolayı daha fazla canımızın zarar görmemesi, YOL’umuzun kutsiyeti, alevi birlikteliğinin bozulmaması adına “Yamanlar Cemevi Yönetimi” kaosundan uzak durmaya ve İzmir Büyükşehir Belediye yönetiminin tasarrufunu kullanması noktasında bir talepte bulunmamaya karar verdik.

Yamanlar cem evi içinde 14 yıldır Alevi Kültür Dernekleri olarak hizmet yaparken edindiğimiz kurumumuza ait bütün demirbaşların, orada yaşayan canlarımızın hizmetine bıraktığımızı, sadece kurumumuza ait defter,belge ve dosyaları alarak mevcut bina ile bütün ilişiğimizi kestiğimizi,bundan böyle bu bina ile ilgili her hangi bir talebimizin olmayacağını bütün kamoyuna ve alevi canlarımıza duyurmak isteriz. Hakkın her zaman doğruların ve haklıların yanında olduğuna inancımız tamdır.
Daimi’yem nefse galip olmazsam
İlme fazilete talip olmazsam
Ele,bele,dile sahip olmazsam
Alevi isen ne çıkar,Sünni isen ne çıkar

Aşık Daimi’nin deyişi ile sözlerimizi bitirirken Alevileri ,alevi kurumlarını dizayn etmeye çalışan içimizde ve dışımızdaki Hızır Paşaları tanıdığımızı ,coğrafyamızı kan gölüne çeviren mezhepsel ve insanlıktan uzak çatışmalardan aldığımız derslerle yıllardır bizi yolumuzdan inancımızdan çevirme gayretlerini boşa çıkarmak adına Pir Sultan Abdalın Direnci ve Hünkar Hacı Bektaş Velinin hoşgörüsüyle dünden daha dirençli ve bilinçle mücadeleye devam ederken üyelerimiz ,yöneticilerimiz başta olmak üzere bütün canlarımızı ,çirkin oyunlara karşı uyanık olmaya, sağduyulu davranmaya, kurumlarımızı ve yöneticilerimizi sahiplenmeye çağırıyoruz.

Gelin Canlar Bir olalım çağrımızı yinelerken çağrımıza katılan basın mensuplarına ve canlarımıza saygılarımızı sunarız.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR