AKD: Özelde AKD’ye genelde Alevilere zarar vermeye çalışanların amaçlarını biliyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Kültür Dernekleri AKD Genel Başkan Doğan Demir’in imzasının bulunduğu belgede, Türk Diyanet Vakfı’ndan, AKD Genel Merkezi için arsa tahsis edilmesi son dönemlerde sosyal medyada konu olmuştu. Duruma ilişkin AKD Genel Merkezinden bir açıklama kaleme alındı.

AKD’nin açıklamasını aynen yayınlıyoruz:

Bazı sosyal medya ve yayın organlarında “DİYANETTEN ARSA İSTEYEN-DİLENEN ALEVİ LİDERİ KİM ? başlığı altında bazı yorum ve haberler çıkması üzerine Alevi Kültür Dernekleri olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak ve Alevilerin hak mücadelesine bilgi kirliliği yaratarak zarar vermek isteyenlere yanıt vermek üzere bu açıklamayı yapma gereği duyduk.

Öncelikle kurumsal anlamda derneğimizin aleni olan resmi bir yazışmasını daha önce gizlice sızdırarak ve şimdi yeni bir olaymış gibi medyada pazarlamaya kakışan ahlak sınırlarını zorlayan art niyetli kişilere ve bunlara inanarak habercilik yaptığını sanan zavallıları kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz.

Habere konu edilen olay ve yazılan resmi yazı açık ve gerçektir.Bu noktada 25 yıllık Alevi hak mücadelesinde ve Alevi örgütlenmesinde yadsınamaz bir yeri olan Alevi Kültür Dernekleri 2013 yılında bizden önceki yönetim kurulu tarafından Avrupa birliğinden finansa edilen “ ALEVİLERE UYGULANAN AYRIMCILIK VE HAK MÜCEDELESİ” ekseninde bir proje hazırlamış ve projenin uygulanması 2014-2015 yıllarında bizim dönemimizde yapılmıştır.

Projenin alan çalışması sonuçlanıp raporlanması aşamasında bütün kamuoyunun da bildiği gibi maalesef ülkemizde yıllardır egemen Sünni anlayış birçok bakanlığın bütçesinden daha fazla pay alan Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile tekçi bir yapıyla Sünni inanç dışında hiçbir inanca hizmet etmediği gibi Alevi inancını ve Alevileri sorun olarak göstermekte ve Alevilerin ibadet yeri olan cemevlerini yok sayarak hükümetlere fetvalar vermektedir.

Bu konuları yakından bilenler yerel mahkemelerin,Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları mahkemelerinde kazanılmış davalara ve alınan emredici kararlara rağmen bu güne kadar cem evlerinin ibadethane sayılması ve giderlerinin devlet bütçesinden karşılanması,zorunlu din dersi uygulamalarından vazgeçilmesi gibi hususlarda istediğimiz noktaya gelemediğimizi biliyoruz.
Uyguladığımız projenin alan çalışmaları sonuçları bu gerçekliği doğrulamasına rağmen AB proje koordinatörlüğü bu tespitlerimizi somutlaştıran belge ve yazışmalar istemiştir. Bu zorunluluk üzerine önce Maliye Bakanlığı Milli Emlak Dairesi’ne ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduk. Verilen cevapta inanç merkezlerine arsa tahsisinin Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılması gerektiğinin bildirilmesi üzerine Diyanet işlerin Başkanlığının doğrudan bu tür taleplere olumsuz yanıt verileceğini bilerek bu işleri yürüttükleri Türk Diyanet Vakfı’na Genel Merkez adına 2015 yılında arsa talebimizi ilettik

Sonuçta herkesin tahmin edebileceği gibi talebimize OLUMSUZ YANIT VERİLMİŞTİR. Arsa talebimiz ve verilen yanıt AB Türkiye koordinatörlüğü dosyasında mevcuttur. Proje çalışmalarımızı ve bu gün ortaya atılan bu asparagas habere dayalı konuların hepsini 2016 yılında genel kurulumuzda bütün üyelerimizin bilgisine sunduk.

Bu sansasyonel habercilikle ve gerçekleri karartarak özelde Alevi Kültür Dernekleri’ne genelde ise Alevi hak mücadelesi ve örgütlüğüne zarar vermeye çalışanların amaçlarını biliyoruz. Kurumsal anlamda yaptığımız her çalışmanın Alevi edep ve erkanına, dernek amaçlarımıza ve mevcut yasalara göre hesabını her daim verdik ve vermeye devam edeceğiz.

Kabul edilsin kabul edilmesin Aleviler vardır, Alevilik bir haktır. Cemevleri Alevilerin ibadet yeridir. Aleviler toplumun diğer fertleri gibi bu devletin ayrılmaz parçasıdır. Genel Başkanımız Doğan Demir ve yönetim kurulu üyelerimizi, şube yöneticilerimizi yıpratmaya çalışan bir avuç art niyetli kişilere, Alevileri ötekileştirerek ve ayrıştırarak hak mücadelemize engel olmayan çalışanlara ve çalışmalara zemin hazırlanmasına izin vermeyeceğiz. Görüşmemiz gereken bütün kişi ve kurumlarla görüşmeye devam edeceğiz. AKD yönetimi olarak havaya yumruk atarak slogancılık yerine aklı, bilimi ve emeği esas alarak AĞACIN KURDU ÖZÜNDEN OLUR gerçeğini unutmadan yolumuza devam edeceğiz. Hakk her daim doğruların yardımcısıdır.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR