‘AKP darbenin siyasi ayağının ortaya çıkmasını istemiyor’

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, darbenin siyasi ayağında kimlerin olduğunu bilmediklerini belirterek, AKP’nin darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmaması için çaba gösterdiğini kaydetti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis’te yaptığı basın toplantısında güncel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Baluken, “darbe ile mücadele” adı altında bir karşı darbe yaşandığını ifade ederek, bunun da darbe girişimi öncesi planlandığına dair emarelerin olduğunu söyledi.

‘AKP DARBENİN SİYASİ AYAĞININ ORTAYA ÇIKARILMASINI İSTEMİYOR’

AKP tarafından darbenin araştırılması için kurulan komisyonun çalışmasının engellendiğinin altını çizen Baluken, şu ifadeleri kullandı: “AKP’nin darbe ile yüzleşme gibi bir derdi yok. Kendisinin bugüne kadar darbecilerle içine girmiş olduğu ilişkilerin ve sonrasında geliştirdikleri darbenin ortaya çıkmasından korkuyorlar. Bu darbenin siyasi ayağı nereye uzanıyor. Meclis’te bu darbenin hangi ayakları var? Darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmaması için bilinçli bir çaba gösteriliyor.”

‘AKP VE CEMAAT GÖRÜŞÜP UZLAŞTI MI?’

Baluken, AKP ve cemaat arasında kimi görüşmelerin yapıldığını ve bir uzlaşının sağlandığı yönünde kimi iddiaların olduğunu ifade ederek, AKP’ye “Ankara kulislerinde, AKP ile Gülen cemaatinin bazı aracılar yoluyla görüştükleri konuşuluyor. Cemaatle böyle bir görüşme, uzlaşma arayışınız var mı?” diye sordu.

DBP’li belediyelere kayyım atanmasını hatırlatan Baluken, darbeci olan yapılara her türlü desteği sunan belediye başkanlarının halen el üstünde tutulduğunu belirtti.

Darbe adı altında yürütülen operasyonların da AKP’ye muhalif olan kesimlere yöneldiğine dikkat çeken Baluken, şunları aktardı: “AKP deyim yerindeyse cemaati işaret ederek, onu gerekçe göstererek Kürtlere ve bütün muhaliflere vuruyor. Darbeyi gösterip kendi karşı darbesinin hayata geçirmenin hesaplarını yapıyor.” 

Türkiye’nin AKP’nin yanlış politikalarıyla ekonomik krizin içerisine girdiğini vurgulayan Baluken, hükümetin ise bu tabloyu algı operasyonlarıyla halktan saklamanın peşine düştüğünü kaydetti. (DİHA)
 

EN SON EKLENENLER