AKP ‘duvar’lardan medet umuyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP’nin içeride ve dışarıda uyguladığı savaş politikaları bir sonucu olarak Rojava sınırına örülen “beton sınır”ın bir benzerinin “güvenlik” gerekçesiyle Ermenistan ve Rojhilat (İran Kürdistanı) sınırına da örülmesi kararına Wan’ın Elbak (Başkale) ilçesinde yaşayan yurttaşlar tepki gösterdi. Elbak’ın Bilgeç Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, örülmek istenen sınırla İran’ın diğer tarafında kalan akrabalarıyla iletişimlerinin tamamen kesileceğini belirterek, “Sınıra kalekollar yaptılar yetmedi, hendek kazdılar. O da yetmedi mayın döşediler. Şimdi de duvar örecekler” dedi.

Her şey ikiye bölündü

1639’da imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması’yla çizilen sınırla köylerin, tarlaların, akrabaların hatta evlerin bile ikiye bölündüğünü belirten köylüler, ona rağmen Rojhilat’taki akrabalarıyla görüşmeyi kesmediklerini söyledi. Sınırın hemen öbür tarafındaki Hacı Cefan köyünde bulunan 70’ten fazla aile ile akraba olduklarını söyleyen Şahin, “Akrabalarımızla irtibatımızı kesmeye çalışıyorlar. Önce aramıza suni bir sınır çektiler şimdi de sınıra duvar örerek tüm irtibatlarımızı kesmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

200 evden 60 ev kaldı

Sınır ticareti yaparken birçok kez devletin katliam politikalarıyla yurttaşlar katledilirken, geçimlerini sağlayamayanlar ise mahallelerini terk etmek zorunda kaldı. Terk edilen evlerin harabeye döndüğü mahallede, 200 haneden geriye 60 ev kalırken, köylüler böyle devam etmesi durumunda kendilerinin köylerini terk edeceğini söyledi. Sınır ticareti yaparken durumlarının çok iyi olduğunu söyleyen yurttaşlardan Şaban Şahin, “Eskiden sınırın öbür tarafından mazot getiriyorduk, tarımla uğraşıyorduk. Şimdi ise kapatılan sınır nedeniyle köyün yarısı boşaldı ve herkes hayvanlarını satıp göç etti” dedi.

‘Yaklaşmayın’ tehdidi

Sınıra, kalekola harcanan paranın yarısıyla bile Elbak’ın sorunlarının çözülebileceğini belirten Şahin, “Kalekol yüzünden ne doğru düzgün hayvancılık yapabiliyoruz ne de çiftçilik. Geçen gün Karakol komutanı muhtara ‘hayvanlarınız sınıra yaklaşmasın ve çobanlarınız av tüfeği taşımasın yoksa hepsini vururuz’ demiş” diyerek maruz kaldıkları tehditleri aktardı.

WAN /dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR