‘AKP hak savunucularını rehin alıyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “İnsan hakları ihlallerini görünmez hale getirmeye çalışan iktidar, hak savunucularını rehin alıyor. Bu çift yönlü bir politika” dedi.

Hak savunucuları davası: Savunmanın dayanağı Başbakan’ın sözleri

 Çağlayan Adliyesi’nde görülmeye başlanan ve 11 kişinin yargılandığı “Büyükada Davası”nı izleyen CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 Alman 1. Kanal ile Avusturya ORF TV’nin de aralarında olduğu medya kuruluşlarına konuşan Yarkadaş, “İçi boş bir iddianame ile yapılan yargılamada, hukuktan söz edebilmek akıl dışı bir tutum olur” ifadesini kullandı.

 İLİŞKİ KURMA YÖNTEMİ

 AKP’nin son dönemde yabancı uyruklu insan hakları aktivistleri ile gazetecileri gözaltına aldırttığına dikkat çeken Yarkadaş, “Bu bir rehine ve şantaj politikası… Yabancı uyruklu kişiyi tutuklatıyor ve böylece o kişinin mensup olduğu devletin yöneticileriyle diplomatik ve siyasi ilişki kuruyorlar… Macron’la kurulan ilişki bunun en somut kanıtıdır” dedi.

 AKP’nin insan hakları aktivistlerini tutuklama adı altında rehin aldığına da dikkat çeken Yarkadaş, “Türkiye’yi artık yönetemiyor ve daha çok baskıya başvuruyorlar. İnsan hakları ihlalleri patlama yaptı. Bunların duyulmaması ve bunlara itiraz edilmemesi için baskı uyguluyorlar. İtiraz edenleri de ‘kokteyl terör örgütü’ suçlamasıyla bir torbaya dolduruyorlar” ifadesini kullandı.

 “SUSMUŞ BİR TOPLUM”

 İnsan hakları aktivistlerinin tutuklatılması üzerinden topluma gözdağı verildiğini de aktaran Yarkadaş, “Susmuş ve sinmiş bir toplum İstiyorlar” dedi.

 CHP’li vekil, baskının duruşma salonuna kadar uzandığını da söyledi. Yarkadaş, “Adliye’de yeni bir baskı politikası uygulanıyor. Dün Sosyal Medya Davası’nın salonuna Çevik Kuvvet’le yığınak yaptılar. Bugün ise salon sivil polislerle dolu. Salonda bulunan herkes; sanık, savcı, hakim ve izleyiciler polis gölgesinde kaldı… Böyle bir yargılama OlmAz” diye konuştu.

 CHP’li vekil, “AKP Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu da duruşmayı izledi. Umarım bu garabeti o da görmüştür” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR