AKP ile demokratik bir Anayasa olmaz

AKD Genel Başkanı Engin Gündük: “AKP ile demokratik bir Anayasa olmaz”

Bu bölümdeki son konuğumuz, 108 üye derneği ile en büyük Alevi örgütlenmesi olan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Engin Gündük… Gündük, “Türkiye’nin kesinlikle yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı var” diyor, ancak AKP Hükümeti ile bunu olası görmüyor. Genel Başkan Engin Gündük, AKD’nin konuya bakışını şöyle aktardı:

AKP, KENDİ ANAYASA’SINI YAPIYOR

“AKP, kendi Anayasası’nı yapmaya ve kendisi dışında kalan bütün güçleri de payanda yapmaya çalışıyor. Kendisi dışında herkesi rakip gören bir anlayıştan çoğulculuk da, demokrasi de, yeni bir Anayasa’da beklenmez.”
10 YILLIK BİR TEMİZLİK GEREK
“Bir siyasi tıkanma yaşandığı için yeni Anayasa’dan bahsediliyor. Bu tıkanmayı aşmak için gerçekten demokratik ve laik bir Anayasa’ya ihtiyaç var, ama bunu günlük yaşama uygulayabilmek için ise en az 10 yıl bir ‘tedaviye’ ihtiyaç var.  Çünkü bu topraklarda yüzlerce yıldır ötekileştirilmiş, ayrıştırılmış bir toplum var. Bu muameleye uğrayanlar da, bu muameleyi reva görenler ve uygulayanlar da orta yerde. Başbakanın bugün bile Alevilere karşı ciddi bir nefret örgütlemiyor mu?  Sağlıklı bir süreç için öncelikle bunlardan kurtulmak gerekir. Mevcut tablo iyiniyetli olmamızı engelliyor!”
‘ÇOK KÜLTÜRLÜ’ OLMALI
“Bu nedenle yeni bir Anayasa’da Aleviler başta olmak üzere, demokrasi, eşitlik, adalet taleplerini dile getirenlerin aktör olması ve kendi Anayasalarını öne çıkartmaları gerekir.  Bizim istediğimiz Anayasa çok kültürlü bir Anayasa, eşit yurttaş Anayasası!”
YURT Gazetesi / 18 Mayıs 2012

EN SON EKLENENLER