‘AKP, laiklik tehlikeymiş gibi aksettiriyor’

Post date:

Author:

Category:

İçişleri Bakanlığı resmi twitter hesabından hedef gösterdikten sonra İstanbul Okmeydanı’nda laikliği savundukları için gençlerin gözaltına alınması, laiklik tartışmalarını gündeme getirdi. Laikliği savunanlara karşı tutumun adeta laikliği savunmanın bir suç gibi gösterildiğini söyleyen HDP Antep Milletvekili  Mahmut Toğrul konuyu PİRHA’ya değerlendirdi.

LAİKLİKTEN MÜSLÜMANLIĞA GEÇİŞ!

Toğrul, AKP’nin 14 yıllık iktidarında toplumu kutuplaştıran ve laikliği sanki bir tehlikeymiş gibi aksettiren bir tavrının olduğuna dikkat çekti.
“Halbuki halkın ihtiyacı olan devletin her inanca, her farklılığa karşı tarafsız olmasıydı. Ama 14 yıllık iktidarında Diyanetin uygulamalarında da görüyoruz tek inanç etrafında şekilleniyor ve Müslüman bir devlet tarifi yapılıyor” diyen Toğrul, anayasanın temel yerleşik maddelerinden olan Türkiye Cumhuriyeti  demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir ibaresinin ‘Türkiye Cumhuriyeti Müslüman bir devlettir’ söylemine dönüştüğüne dikkat çekti.

“KATLİAM YAPANLAR DEĞİL FARKLILIKLAR TEHLİKELİ!”

Son yaşanan Laiklik propagandasının suç gibi gösterilmesi olayını da değerlendiren Toğrul, “Maalesef sosyal medyada da baktığımızda son dönemde yaşanan olaylarla ilgili katliam çağrısı yapanların katliama davet edenlerin hoş görüldüğü, farklılıklara çoğulculuklara dayalı söylemlerin tehlike ve tehdit olarak algılandığı bir süreci yaşıyoruz’ dedi.

“AKP’NİN TEKÇİ ANLAYIŞININ DEVAMI”

Laiklik ile ilgili iktidarın bu tavrının eğitimde de kendini gösterdiğini söyleyen Toğrul, eğitim alanında yaşanan 2012-2013 döneminde Türkiye’de 12 yıllık zorunlu 4+4+4 eğitim sistemi ile Alevi çocuklarına yönelik uygulanan zorunlu din derslerinin AKP’nin kutuplaştırıcı ve tekleştirici anlayışının bir devamı olduğunu vurguladı.

“MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Laiklik çağrısı yapmaya devam edeceklerini dile getiren Toğrul, “Türkiye tüm inançlara eşit uzaklıkta olmalı tüm farklı inançların vatandaşının yurttaşının ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Biz de bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Sevim KAHRAMAN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR