‘AKP Yezit damarının günümüzdeki sürdürücüsüdür’

Geçtiğimiz günlerde Büyükelçiler Toplantısında bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleymen Soylu, Alevilerin Menderes ve Erdoğan dönemlerinde siyasi olarak rahat ettiklerini savunmuş ve bunun istismar edilmeye çalışıldığını ileri sürmüştü.

Soylu’nun açıklamasını ironik bulan Alevi toplumunun çeşitli çevrelerinden, kurum başkanlarından, pirlerinden yükselen tepkiler devam ediyor.

Alevi toplumunun sorunlarına kafa yoran ve bu temelde mücadele yürüten Servet Demir Soylu’nun sözlerine tepki gösterirken AKP Yezit damarının günümüzdeki sürdürücüsüdür” dedi.

“ALEVİLER YOK SAYILMAKTA VE YURTTAŞLIK HAKKI VERİLMEMEKTEDİR”

Soylu’nun sözlerine tepki gösteren Demir, “Tarihsel süreçte sürekli yok sayılan, yurttaşlık hakkı verilmeyen Aleviler’in belini kıran bir damar vardı hep. AKP bu yezit damarını günümüzde de sürdürmektedir” dedi.

“ALEVİLERE YÖNELİK BASKILAR GÜNÜMÜZDE DE DEVAM ETMEKTEDİR”

AKP’nin 15 yıllık iktidarı döneminde Avrupa insan Haklarının, Anayasa Mahkemesinin ve Yargıtay’ın verdiği kararlara rağmen Alevilerin eşit yurttaşlık hakkının verilmediğini belirten Demir, “Alevilerin, yayınlarına, kurumlarına yönelik baskıları günümüzde de TV10, Yol TV gibi Alevi kanallarını kapatarak ve Alevi kurum başkanları ile yöneticilerini tutuklayarak devam etmektedir. Temennimiz bu kanalların açılması ve baskıların sona ermesidir” diye ifade etti.

“ALEVİLERE KAMUSAL ALANDA YER VERİLMİYOR”

Demir, “Alevilere kamusal alanda yer verilmiyor ve bu alanlarda yerde açılmıyor. Alevilere kamusal alanı tamamen kapatıyorlar. Burada İçişleri Bakanı Soylu’nun gerçekleri değil tam tersine gerçekleri çarpıtan bir yaklaşım sergilemektedir,” dedi.Haberin Videosu

EN SON EKLENENLER