AKP’de istifalar krizi derinleşiyor: Gökçek ‘direniyor’ iddiası…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasının ardından sular durulmuyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de istifa edeceğinin konuşulduğu sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de Gökçek ile görüştü. Gökçek’in toplantının ardından twitterdan yaptığı açıklamada ‘müze konuştuk’ demesi ve istifa tartışmalarından hiç söz etmesi, ‘Gökçek direniyor’ yorumlarına yol açtı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. İkili arasındaki kritik görüşme saat 22.50 civarında sona erdi. Melih Gökçek görüşmenin arından Beştepe’den ayrıldı. Gökçek görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanıma Külliye’nin karşısına yapılacak müze ile ilgili projenin tüm detaylarını sundum.” dedi.

Erdoğan üstü kapalı istifasını istemişti

Erdoğan, daha önce Gökçek’in istifası iddiaları hakkında sorulan sorulara “Şu an böyle bir şey yok ama ileride olmayacağı anlamına gelmez” cevabını vermişti. Erdoğan ayrıca, İran dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlamış, “Bizim siyasi partimiz, aynı zamanda bir davadır. Bu davaya inanmış olanlar, bu davaya gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze gelir istifasını teklif eder, ondan sonra da bir başka arkadaşla yola devam edilebilir. Zaten istifa eden de, partiden istifa amacıyla değil, bulunduğu makamı boşaltmak için o tür bir adım atar. Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor? Kaldı ki istifa ya da görevden ayrılma, bu davada bir sorun olarak görülmemelidir. Nitekim, bir çok arkadaşımız daha önce bir çok görevlerini bırakmışlar, sonra başka görevler almışlardır. Ama dava olarak görmez de, hasbi değil hesabi davranırsan; ‘Benim şanım var şerefim var’ dersen, kusura bakma ama partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ve Gökçek ‘müze’ konuşmuş!

Melih Gökçek, Erdoğan ile Beştepe’deki görüşmesinin ardından Twitter üzerinden açıklama yaptı. İstifa tartışmalarından hiç söz etmeyen Gökçek, attığı tweetlerde şu ifadeleri kullandı; “Dün gece sayın Cumhurbaşkanımdan randevu talep etmiştim. Bu gece görüştük. Sayın Cumhurbaşkanıma Külliye’nin karşısına yapılacak müze ile ilgili projenin tüm detaylarını sundum. Ayrıca Büyükşehir’in devam eden projeleri konusunda çeşitli bilgiler verdim. Kamuoyunun bilgisine…”

Selvi’den al haberi…

Öte yandan Gökçek-Erdoğan görüşmesi sürerken hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, CNN Türk canlı yayınında “İstifa süreci başladı. Erdoğan’ın Gökçek’le görüşerek birlikte yol almaları çok önemli bir durum. Bu görüşmeden sonra Gökçek’in makul sürede istifa edeceğini düşünüyorum” yorumunda bulundu.

Erdoğan, Fatma Şahin’i de çağırdı iddiası

CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter’da paylaştığı mesajında; “Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı da Saray’a çağırıldı. Görüşme yarın…” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın Şahin’in de istifasını isteyeceği iddia ediliyor.

Balıkesir Belediye Başkanı ifadesi kalktı

Öte yandan AKP’li Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur da Beştepe’de Erdoğan ile görüştü. Edip Uğur’un Twitter hesabından “Balıkesir Belediyesi Başkanı” ifadesini kaldırması dikkatleri çekti.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR