AKP’li İBB Meclis Üyesi’ne milyon dolarlık rant

0
156

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre arazi, Akyıldız ve akrabaları tarafından 1984 yılında satın alındı. 1998 tarihli planlarda düşük yoğunluklu konut ve yeşil alanda kalan arazi, 2001 planlarında da 5 kata kadar inşaat izni olan konut, yeşil alan ve yol fonksiyonundaydı. Akyıldız, arazinin imar durumunu değiştirmek için 2006’dan bugüne kadar sayısız girişimde bulundu.

5 KAT SINIRI KALDIRILDI

Son nokta ise Beşiktaş Belediyesi’nin hazırladığı 1/1000 ölçekli plan değişikliğine İstanbul 4 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun 21 Haziran 2017 tarihli “doğal sit açısından sakıncası bulunmuyor” şeklindeki kararıyla konuldu. İBB Meclisi geçen ay plan değişikliğini oy çokluğuyla kabul etti. Arazideki 5 kat yükseklik sınırı kaldırıldı. 13 bin 600 metrekarelik inşaat hakkı da 2 bodrum kat emsal dışı bırakılarak 40 bin metrekareye çıkarıldı. Arazinin fonksiyonu da konut ve yeşil alandan “ticaret” fonksiyonuna alındı. Araziye iş merkezleri, ofis, alışveriş merkezi, konaklama tesisi, rezidans yapılabilecek.

“HAYIRLI OLSUN” TEPKİSİ

Karara tepki gösteren İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “AKP’li meclis üyesine hayırlı olsun. 11 yıldır istediği rantı sonunda elde etti. Arazinin değeri bu imar planı değişikliğiyle milyon dolarlık oldu. AKP’nin içi rahat mı?” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here