AKP’nin işe alım kriteri cinsiyet!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çalışma yaşamında yaşanan cinsiyete dayalı ayrımcılığa ilişkin konuşan KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, KHK’ler ile yapılan ihraçların kadın emeği sömürüsüne yol açtığının altını çizdi

Cinsiyete dayalı ayrımcılığın en fazla yaşandığı alanlardan biri olan çalışma yaşamındaki kadınlar, ev içine bağımlı, itaatkâr politikalara karşı mücadele ediyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL sonrası çıkarılan KHK’ler ile 25 binin üzerinde kadın ihraç edildi. İhraçların oran olarak en çok yaşandığı alanlar ise, yüzde 42.5 ile Sağlık Bakanlığı ve yüzde 31.5 ile Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Kamudan ihraç edilen 4 bin 99 Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi içerisinde ise, bin 60’ı kadınlardan oluştu. KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, kamudan ihraç edilen kadın sayısının rakamsal olarak küçükmüş gibi görüldüğünü ancak bu sayının ciddi boyutlarda kadın emeği sömürüsüne yol açtığını dile getirdi.

‘Kadınları eve kapatmak istiyor’

Kadınların kamusal alandan uzaklaştırılması ile birlikte piyasanın ihtiyacı olan ucuz iş gücü ile geçici ve yarı zamanlı işlerde çalışmakla karşı karşıya kaldığını belirten Gezen, AKP’nin kadınların kendi fiili mücadeleleri ile kazandıkları hakları hem müftülük nikahı gibi yasa tasarıları hem de uzaktan tele çalışma gibi yasa tasarıları ile tamamen ortadan kaldırmaya çalıştığının altını çizdi. Gezen, çalışma yaşamında AKP’nin uyguladığı politikaların kurmak istedikleri “yeni toplum düzeni” ile ilgili olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “AKP bugün dinci, gerici, mezhepçi ve kadın düşmanı bir rejimi tesis etmeye çalışıyor. İktidarını var edebilmek için kadınları düşman olarak görmek ve eve kapatmak istiyor. Çünkü kadının özgürleşmesi aynı zamanda bu ideolojinin de parçalanması demek. Dolayısıyla kadını aileye, babaya, kocaya o eril tahakküm ve zihniyete yeniden bağımlı kılma hamleleri, ihraç edilen kadınlar açısından bu sürecin çok daha zorlu geçmesine neden oluyor. Örneğin; eğitimde yeni müfredatla birlikte bir çocuk okuldan çıkıp eve gittiğinde, annesine ‘senin çalışmanı istemiyorum çünkü senin paran harammış’ demesi çok çarpıcı bir örnek. Bu AKP’nin eğitim alanında getirdiği gerici politikaların bir örneği, buradan bile kadın düşmanı politika izlediğini görüyoruz.”

‘Dayanışma ağları geliştiriliyor’

AKP’nin kadınların istihdam edilmesinin önünde engel olacak politikalarına dikkat çeken Gezen, söz konusu politikalara ilişkin, “Bu anlamda bir engel sağlık alanında yaşanıyor. Tıp fakültelerinden mezun olmuş ve güvenlik soruşturmasını bekleyen emekçilerden, erkeklerin soruşturmaları sonuçlanmaya başladığı halde kadınlarınki hâlâ sonuçlanmış değil. Artık işe alımlarda cinsiyet çok önemli bir faktör AKP açısından” diye belirtti. KESK üyesi kadın emekçilerin AKP’nin politikalarına karşı direnç gösterdiğinin altını çizen Gezen, “İzmir’de mum satarak geçimini sağlayan arkadaşlarımız var. Ankara’da kadınlar tarafından üretim atölyesi kuruldu. Diğer iş kollarımızda kadın dayanışma ağları geliştiriliyor. Aslında kadınların söke söke aldıkları bu hakların kaybetmemeleri için kadın arkadaşlarımız bu anlamda mücadeleye devam ediyorlar” diyerek, kadınlara mücadeleyi yükseltme çağrısında bulundu.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR